Home Zahraničí Čína klade důraz na posílení integrovaných národních strategií a strategických schopností

Čína klade důraz na posílení integrovaných národních strategií a strategických schopností

Na probíhajícím prvním zasedání 14. Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSL), nejvyššího čínského zákonodárného sboru, se schází 2 977 poslanců nejrůznějších profesí a zaměření. Mezi těmito celostátními zákonodárci je 281 zástupců ozbrojených sil, kteří tvoří největší skupinu zákonodárců na letošním zasedání.

Čínský prezident Si Ťin-pching se každoročně během zasedání NPC účastní jednoho z plenárních zasedání vojenské delegace, kde se projednávají vojenské otázky.

Ve středu při účasti na plenárním zasedání delegace Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) a lidových ozbrojených policejních sil během prvního zasedání 14. zasedání NPC v tomto roce, což byla jeho jedenáctá taková účast, Si zdůraznil význam otevření nové půdy pro posílení integrovaných národních strategií a strategických schopností.

Za tímto účelem je třeba usilovat o čerpání dynamiky z reforem a inovací, zdůraznil Si a vyzval k většímu pokroku v tomto ohledu.

Chinese President Xi Jinping, also general secretary of the CPC Central Committee and chairman of the Central Military Commission, poses for a group photo with deputies from the delegation of the PLA and the People's Armed Police Force before  the plenary meeting of the delegation during the first session of the 14th NPC in Beijing, China, March 8, 2023. /Xinhua
Čínský prezident Si Ťin-pching, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru KS Číny a předsedou Ústřední vojenské komise, pózuje pro skupinovou fotografii s poslanci delegace PLA a lidových ozbrojených policejních sil před plenárním zasedáním delegace během prvního zasedání 14. zasedání NPC v Pekingu 8. března 2023. FOTO – Xinhua

Budování strategických schopností

Ve zprávě pro 20. celostátní sjezd Komunistické strany Číny (KS Číny), který se konal v říjnu, Čína slíbila, že bude dále modernizovat svou národní obranu a armádu.

Země posílí strategické schopnosti armády pro obranu suverenity, bezpečnosti a rozvojových zájmů Číny a dohlédne na to, aby ozbrojené síly v nové éře účinně plnily své mise a úkoly, uvádí se ve zprávě.

Na středečním plenárním zasedání Si, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru KSČ a předsedou Ústřední vojenské komise, uvedl, že upevňování a posilování integrovaných národních strategií a strategických schopností má hluboký význam pro budování moderní socialistické země ve všech ohledech a pro pokrok ve velkém omlazování čínského národa na všech frontách, jakož i pro dosažení cílů ke stému výročí vzniku PLA v roce 2027 a rychlejší pozvednutí ozbrojených sil na světovou úroveň.

Si zdůraznil cíl maximalizovat čínské národní strategické schopnosti a vyzval k úsilí o integraci strategického uspořádání, zdrojů a sil ve všech oblastech ve snaze systematicky zvyšovat celkovou sílu země, aby se mohla vyrovnat se strategickými riziky, chránit strategické zájmy a realizovat strategické cíle.

Si vyzval k úsilí o pokrok v oblasti spolupráce v oblasti vědy a techniky se zaměřením na nezávislé a originální inovace, a tím k rychlejšímu budování soběstačnosti a síly na vysoké úrovni v oblasti vědy a techniky.

Podle jeho slov je třeba posílit strategické schopnosti v nově vznikajících oborech v rámci úsilí o získání nových výhod v národním rozvoji a mezinárodní soutěži a zvýšit odolnost průmyslových a dodavatelských řetězců.

Před vystoupením na zasedání si prezident vyslechl myšlenky a návrhy, o které se podělilo šest vojenských náměstků, kteří hovořili o obranných technologických schopnostech, výstavbě významné infrastruktury a vzdělávání veřejnosti v oblasti národní obrany.

Si ve svém projevu nařídil koordinovat výstavbu významné infrastruktury, urychlit budování národních rezerv a zvýšit schopnost rezerv zajišťovat národní bezpečnost.

(pr)