Home Zahraničí Čína masivně zainvestuje vlastní vývoj a výrobu čipů

Čína masivně zainvestuje vlastní vývoj a výrobu čipů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Čína připravuje pro domácí výrobce čipů soubor podpůrných opatření za více než bilion jüanů (3,3 bilionu korun). V době, kdy se Spojené státy snaží zbrzdit její technologický náskok, si tak hodlá zajistit soběstačnost dodávek, uvádějí zdroje agentury Reuters. Peking podle nich plánuje zavést jeden z největších souborů fiskálních pobídek za pět let.

Čínská vláda se chce podle zdrojů soustředit hlavně na dotace a na daňové úlevy na podporu výroby polovodičů a výzkumných aktivit. Pomoc by se mohla začít realizovat už v prvním čtvrtletí příštího roku.

Většina finanční pomoci bude použita na dotování nákupů domácích polovodičových zařízení čínskými společnostmi. Podniky by měly nárok na 20procentní dotaci na náklady na nákup.

Vláda počítá pro čínský polovodičový průmysl i s daňovými úlevami. Chce také zvýšit podporu čínským výrobcům čipů při budování, rozšiřování či modernizaci domácích zařízení pro výrobu, montáž, balení a výzkum a vývoj, uvádějí zdroje Reuters.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena si klade za cíl odříznout Čínu od některých polovodičových čipů vyrobených kdekoli na světě za pomoci amerického vybavení. V říjnu k tomu vydala řadu omezení. Biden navíc v srpnu podepsal zákon o poskytnutí grantů za 52,7 miliardy dolarů (1,2 bil. Kč) na výrobu a výzkum polovodičů ve Spojených státech, který má mimo jiné zvýšit jejich konkurenceschopnost. Zákon obsahuje i daňové úlevy pro továrny na výrobu čipů, jejichž hodnota se odhaduje na 24 mld. USD.

Agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje v pondělí informovala, že Japonsko a Nizozemsko se v zásadě dohodly, že se ke Spojeným státům připojí a také zpřísní vývoz technického zařízení na výrobu čipů do Číny. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan podle agentury Reuters potvrdil, že Spojené státy o zpřísnění vývozu zařízení používaného k výrobě polovodičů do Číny hovořily se svými partnery, včetně Japonska a Nizozemska.

Spojenectví USA, Japonska a Nizozemska by Číně mohlo znemožnit nákup vybavení nutného k výrobě špičkových mikročipů. Čína, která si stále udržuje pohodlný náskok ve výrobě čipů před konkurencí, v pondělí napadla omezení exportu čipů z USA u Světové obchodní organizace (WTO), informoval s odvoláním na čínské ministerstvo obchodu čínský list Global Times.

(ici, čtk)

Předchozí článekŠkolní stravování by mohlo od února podražit o 20 procent, navrhuje ministerstvo
Další článekDiviš se vrací, vypadla Rohanová. S Janečkem se obrátí na Ústavní soud

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.