Home Zahraničí Čína naléhá na skupinu G20, aby se rozvoj stal středobodem koordinace politik

Čína naléhá na skupinu G20, aby se rozvoj stal středobodem koordinace politik

Čínský premiér Li Čchiang hovoří na třetím zasedání 18. summitu G20 v indickém Dillí 10. září 2023. FOTO - Xinhua

Čínský premiér Li Čchiang v neděli vyzval členy skupiny 20 (G20), aby otázku rozvoje postavili do centra koordinace makropolitik.

»Nejnaléhavější otázkou současnosti je rozvoj,« řekl Li na třetím zasedání 18. summitu G20 v indickém Dillí.

Poznamenal, že tématem zasedání byla »Jedna budoucnost“, a uvedl, že touha po lepší budoucnosti byla vždy majákem, který vedl lidstvo vpřed.

Dodal, že svět prochází obtížným obdobím složitého a nestálého vývoje a s tím, jak se obtíže stupňují, je stále důležitější posilovat důvěru a zvyšovat očekávání do budoucna.

»Pouze pokud odvedeme dobrou práci v současnosti, můžeme mít dobrou budoucnost,« řekl Li a vyzval skupinu G20, aby hrála příkladnou roli.

Čínský premiér uvedl, že je třeba vyvinout úsilí o vytvoření pragmatičtějšího mechanismu spolupráce a přijmout konkrétní opatření na podporu rozvojových zemí, aby se lépe vypořádaly s výzvami, jako je snižování chudoby, financování, změna klimatu a potravinová a energetická bezpečnost.

Vyzval rovněž k uplatňování skutečného multilateralismu, budování partnerství pro globální rozvoj a vytváření bezpečného a stabilního mezinárodního prostředí pro společný rozvoj.

Podle dalších vedoucích představitelů, kteří na zasedání vystoupili, by skupina G20 měla prokázat odpovědnost, podporovat mezinárodní spolupráci, podporovat inkluzivní, udržitelný a na lidi zaměřený rozvoj a zajistit, aby uplatňování digitálních technologií, jako je umělá inteligence, zvyšovalo blahobyt lidí.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here