Home Zahraničí Čína odmítá obvinění z vměšování poté, co Kanada vyhostila diplomata

Čína odmítá obvinění z vměšování poté, co Kanada vyhostila diplomata

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Čínské velvyslanectví v Kanadě v pondělí popřelo obvinění z »cizího vměšování« a slíbilo přijmout rozhodná protiopatření poté, co kanadské ministerstvo zahraničí prohlásilo konzulárního úředníka z čínského generálního konzulátu v Torontu za personu non grata.

Čínský diplomatický a konzulární personál v Kanadě vždy vykonává své povinnosti v souladu se souvisejícími mezinárodními úmluvami a dvoustrannými dohodami, uvedlo čínské velvyslanectví v prohlášení. Kanadské rozhodnutí bylo »založeno na fámách o takzvaném ‚čínském vměšování‘, které vyvolali někteří politici a média,« doplnilo velvyslanectví.

»Tím bylo vážně porušeno mezinárodní právo, základní normy upravující mezinárodní vztahy a související dvoustranné dohody a sabotovány čínsko-kanadské vztahy,« konstatovalo velvyslanectví v prohlášení a dodalo, že v souvislosti s tímto krokem podalo kanadské straně ostrý protest.

»Čína se nikdy nevměšuje do vnitřních záležitostí jiných zemí. Takzvané ‚vměšování Číny‘ je zcela neopodstatněné, což je naprosté očerňování Číny a politická manipulace vedená ideologickou zaujatostí,« stojí v prohlášení. »Takovéto provokace kanadské strany vážně narušují legitimní práva a zájmy čínského diplomatického a konzulárního personálu.«

Velvyslanectví rovněž vyzvalo Kanadu, aby ustoupila z okraje a upustila od dalšího postupu po špatné cestě, a varovalo, že »pokud bude kanadská strana jednat bezohledně a svévolně, setká se s rozhodnou a silnou reakcí Číny«.

(pr)