Home Zahraničí Čína provede během pilotované lunární mise vědecký průzkum

Čína provede během pilotované lunární mise vědecký průzkum

Návštěvnice si prohlíží vzorek měsíční půdy vystavený na vědecké výstavě Den vesmíru v čínské provincii An-chuej, 24. dubna 2023 FOTO - Xinhua/Huang Bohan

Čínská agentura pro pilotované vesmírné lety (CMSA) v pondělí zveřejnila výzvu k předkládání návrhů na užitné zatížení lunární mise s lidskou posádkou, která bude využívána k vědeckému průzkumu povrchu Měsíce.

Aby se naplno využily zdroje mise a podpořil průzkum Měsíce a jeho vědecký průzkum, ponese lunární modul podle oznámení vědecké vybavení pro odpovídající průzkumné činnosti prováděné na povrchu Měsíce.

CMSA uvedla, že bude od výzkumných institucí, univerzit a špičkových technologických podniků požadovat návrhy na užitečné zatížení, které by umožnilo prozíravě a inovativně hledat nové cesty v oblasti lunárního vědeckého výzkumu.

Návrhy by se měly zaměřit na obory, jako je lunární geologie a lunární fyzikální procesy, pozorování, výzkum života ve vesmíru, ale také na hloubkové vrty na povrchu Měsíce a využití lunárních zdrojů.

V prohlášení se rovněž uvádí, že užitečné zatížení by mělo být schopno přizpůsobit se měsíčnímu prostředí, včetně gravitace, která je šestinou gravitace na Zemi, vysokého podtlaku, silného záření, nízkého magnetického pole, velkých teplotních rozdílů mezi dnem a nocí a měsíčního prachu.

Při pilotovaném přistání na Měsíci bude užitné zatížení nasazováno a obsluhováno za spoluúčasti astronautů. Při bezpilotním přistání na Měsíci zařízení provádí průzkumné činnosti autonomně.

Vrtná vybavení bude přepravována bez posádky a měly by být schopné se pohybovat, vyhýbat se překážkám a obstát v podmínkách na povrchu Měsíce po celou provozní dobu.

Měly by být také schopny vrtat do hloubky nejméně 10 metrů, odebírat vzorky a uchovávat je v bezpečné podobě a provádět tepelné, magnetické a seismické detekce na vrtech, dodala agentura.

V květnu CMSA oznámila, že Čína plánuje realizovat přistání s lidskou posádkou na Měsíci do roku 2030. Zveřejnila také prohlášení o výzvě k předkládání návrhů na první lunární rover s lidskou posádkou, který bude pilotován dvěma astronauty.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here