Home Zahraničí Čína se snaží podpořit hospodářské oživení snížením povinných minimálních rezerv

Čína se snaží podpořit hospodářské oživení snížením povinných minimálních rezerv

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Čína oznámila první letošní snížení objemu hotovosti, kterou musí banky držet jako rezervy, aby podpořila dynamiku hospodářského růstu poté, co se v prvních dvou měsících stabilizovaly investice a oživila spotřeba.

Čínská lidová banka, centrální banka, v pátek uvedla, že od 27. března sníží sazbu povinných minimálních rezerv (RRR) pro finanční instituce o 0,25 procentního bodu, aby udržela přiměřeně vysokou likviditu a posloužila reálné ekonomice.

Po snížení klesne vážený průměr RRR pro věřitele, s výjimkou těch, kteří již uplatňují pětiprocentní sazbu, na přibližně 7,6 %.

Centrální banka uvedla, že cílem tohoto kroku je podpořit reálnou ekonomiku a udržet přiměřeně vysokou likviditu v bankovním systému.

Vzhledem k tomu, že na konci února bylo v čínských bankách uloženo 268,2 bilionu jüanů (asi 39 bilionů amerických dolarů), uvolní toto snížení asi 600 miliard jüanů střednědobé a dlouhodobé likvidity, uvedl Bruce Pang, hlavní ekonom společnosti JLL poskytující služby v oblasti správy nemovitostí a investic pro oblast Velké Číny.

S uvolněním většího množství hotovostních rezerv budou banky schopny zvýšit svou schopnost poskytovat úvěry, uvedli analytici.

Vzhledem k tomu, že někteří věřitelé se po silné úvěrové expanzi v prvních dvou měsících potýkají s omezenou likviditou, stabilní dlouhodobé finanční prostředky poskytnuté snížením RRR zmírní tlak bank na likviditu a umožní jim aktivněji podporovat slabé oblasti reálné ekonomiky a hlavní rozvíjející se odvětví, uvedl Čou Mao-chua, analytik banky China Everbright.

Nové úvěry v jüanech dosáhly v lednu měsíčního rekordu ve výši 4,9 bilionu jüanů. V únoru ustoupily na nižší, ale stále ještě dynamickou hodnotu 1,81 bilionu jüanů, což je o 592,8 miliardy jüanů více než ve stejném období loňského roku.

Čína přijala několik politických opatření k posílení finanční podpory ekonomiky. V roce 2022 centrální banka dvakrát snížila RRR, aby přinesla více než jeden bilion jüanů likvidity, a také třikrát snížila hlavní úvěrovou sazbu, tržní referenční sazbu pro poskytování úvěrů.

Nejnovější snížení RRR poskytne významnou podporu udržení hospodářského oživení, které je od začátku roku stále citelnější.

Maloobchodní tržby v zemi v lednu a únoru dohromady zvrátily tříměsíční sérii ztrát a také průmyslová výroba oproti prosinci zrychlila. Meziroční růst zaznamenaly i další ekonomické ukazatele včetně investic do fixních aktiv a indexu produkce služeb.

V důsledku oživení ekonomiky se výrazně zvýšila poptávka po kapitálu, která ve druhém čtvrtletí a v dalších letech poroste mnohem více v oblasti spotřeby, nemovitostí, technologií a inovací a výstavby infrastruktury, uvedl Wang Jün-ťin, výzkumný pracovník Zhixin Investment Research Institute.

Wang se domnívá, že díky poskytnutí likvidity budou banky lépe připraveny na další fázi expanze poptávky.

Navíc vzhledem k tomu, že nedávné bankovní turbulence v USA a Evropě odhalily globální finanční křehkost, analytici se domnívají, že snížení RRR vyslalo pozitivní signál o stabilitě čínského finančního trhu a posílilo důvěru v druhou největší ekonomiku světa.

Podle letošní zprávy o práci vlády chce Čína v roce 2023 dosáhnout rychlejšího růstu kolem 5 % s lepší kvalitou rozvoje. Hrubý domácí produkt země zaznamenal v loňském roce tříprocentní nárůst.

(Xinhua)