Home Zahraničí Čína se ujala své role v přehodnocování výsledků světového růstu

Čína se ujala své role v přehodnocování výsledků světového růstu

Na této fotografii pořízené 27. června 2023 je zachyceno zasedání na téma »Boj s větrem o závod: ObnovenNí ové nastavení růstu uprostřed období křehkosti« Na 14. výročním setkání tzv. nových šampionů, známém také jako letní Davos, v severočínském městě Tchien-ťin. FOTO - Xinhua/Li Xin

Probíhající 14. výroční setkání tzv. nových šampionů poskytlo účastníkům z celého světa platformu pro rozvoj regionální i globální spolupráce při řešení nejpalčivějších problémů světa v postpandemické éře.

Třídenní akce, známá také jako letní Davos, byla zahájena v úterý v čínském Tchien-ťinu a po čtyřleté přestávce znamená obnovení každoročního setkávání této zemi.

Účastníci z řad podnikatelů, vlád, mezinárodních organizací a akademické obce zde prezentují své názory na globální problémy, jejichž hlavním tématem je obnovení růstu, přičemž mnozí z nich uvedli, že Čína hraje zásadní roli při oživení světové ekonomiky, z čehož profituje i zbytek světa.

Důvěra v oživení

Čínský premiér Li Čchiang v projevu při zahájení konference uvedl, že Čína byla v uplynulém desetiletí důležitým zdrojem podnětů pro stabilní růst světové ekonomiky.

»V delším časovém horizontu bude Čína i nadále poskytovat silnou dynamiku světovému hospodářskému oživení a růstu,« řekl.

Čínský HDP vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 4,5 % a ve druhém čtvrtletí se očekává ještě rychlejší růst. Země je na dobré cestě dosáhnout cíle růstu stanoveného pro letošní rok ve výši přibližně 5 %.

Tan Jüan-ťiang, viceprezident společnosti Full Truck Alliance, uvedl, že jeho společnost působící v odvětví logistiky zaznamenala v prvním čtvrtletí meziroční nárůst tržeb o 27,7 % a vyřídila více než 30 milionů objednávek.

»Přeprava je tepnou ekonomického rozvoje a více zakázek v logistice naznačuje větší ekonomickou vitalitu,« řekl.

Letecký snímek pořízený 9. května 2023 zachycuje kontejnerový terminál v přístavu Lien-jün-kang ve východočínské provincii Ťiang-su. FOTO – Xinhua/Geng Yuhe

Tanovu důvěru v hospodářské vyhlídky Číny podporuje řada mezinárodních organizací.

Nejnovější studie Světové banky Global Economic Prospects zvýšila předpověď letošního hospodářského růstu Číny o 1,3 procentního bodu na 5,6 %. Podle aktualizované zprávy o světové ekonomické situaci a vyhlídkách do roku 2023, kterou v polovině roku vydala Organizace spojených národů, vzroste čínská ekonomika v letošním roce o 5,3 procenta, oproti lednové předpovědi 4,8 procenta. Mezinárodní měnový fond ve svém květnovém vydání asijsko-pacifického regionálního hospodářského výhledu předpovídá, že čínská ekonomika letos poroste o 5,2 %.

Přínos pro svět

V době, kdy se svět potýká s rostoucí spirálou unilateralismu, protekcionismu a de-globalizace, jakož i s rostoucím napětím a nejistotou, vnáší čínské zdůrazňování otevřenosti do globální ekonomiky jistotu.

Philip Myburgh, vedoucí skupiny pro obchodní záležitosti a Afriku a Čínu ve Standard Bank Group, největší africké bance, uvedl, že Afrika těží z čínských technologií, jelikož se zaměřuje na rozvoj zpracovatelského průmyslu, a také z lukrativního čínského spotřebitelského trhu, protože do Číny vyváží zboží, jako například zemědělské produkty.

»Čínské podnikatelské prostředí je podle mého názoru velmi vstřícné a je zde mnoho příležitostí,« řekl.

Podle údajů ministerstva obchodu se přímé zahraniční reálně využité investice v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšily o 4,9 % na 408,45 miliardy jüanů (56,65 miliardy amerických dolarů), což naznačuje, že druhá největší ekonomika světa zůstává oblíbenou destinací pro globální investory.

Na snímku z 27. června 2023 je letoun A321neo dodaný maďarské společnosti Wizz Air v severočínském Tchien-ťinu. Airbus poprvé předal letadlo kompletně vyrobené v severočínském městě  Tchien-ťin evropskému zákazníkovi. FOTO – Xinhua

Miwako Ando, výkonná ředitelka společnosti Mitsui O.S.K. Lines, Ltd., uvedla, že čínská ekonomika se postupně zotavuje a čínský trh má pro všechny podniky velmi vysoký potenciál.

Tokijská námořní přepravní společnost má podle ní řadu obchodních vztahů s čínskými společnostmi, které přepravují zboží jak z Číny, tak do Číny.

»Doufám, že Čína převezme vedoucí úlohu ve světovém hospodářském rozvoji i v otázkách týkajících se ochrany životního prostředí,« řekla.

Na snímku z 27. června 2023 je pohled na místo konání 14. výročního setkání nových mistrů, známého také jako letní Davos, v severočínské obci Tchien-ťin. FOTO – Xinhua/Li Ran

Čang Jü-čuo, předseda Komise pro dohled nad státem vlastněným majetkem a jeho správu při Státní radě, uvedl, že oživení čínské ekonomiky posílilo důvěru v obnovu světové ekonomiky.

»Doufáme, že prostřednictvím platforem, jako je Světové ekonomické fórum, lze v co největší míře dosáhnout výměny názorů a konsensu mezi všemi stranami a dále posílit globální důvěru s cílem podpořit globální hospodářský rozvoj,« řekl Čang.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here