Home Zahraničí Čína se v příštích letech stane největším světovým trhem pro cestovní ruch

Čína se v příštích letech stane největším světovým trhem pro cestovní ruch

Turistka oblečená do tradičního čínského oděvu hanfu pózuje pro fotografie s lampiony na festivalu poloviny podzimu ve východočínské Šanghaji, 28. srpna 2022. FOTO - Xinhua/Chen Fei

Výkonná ředitelka Světové rady pro cestování a cestovní ruch (WTTC) uvedla, že zotavování tohoto odvětví z pandemie covid-19 probíhá »opravdu dobře«, a předpověděl, že Čína se v příštích třech až pěti letech stane největším světovým trhem v oblasti cestovního ruchu.

»Čína se konečně znovu otevřela a jsme svědky naprostého oživení,« řekla Julia Simpsonová, prezidentka a generální ředitelka WTTC, v rozhovoru pro agenturu Xinhua během nedávného Globálního fóra o ekonomice cestovního ruchu (GTEF) v čínském Macau.

S poukazem na to, že před pandemií představoval cestovní ruch jeden z každých deseti amerických dolarů vydělaných na planetě, 10 procent světové ekonomiky a jedno z deseti pracovních míst, způsobila pandemie podle jejích slov ztrátu mnoha pracovních míst a uzavření podniků.

»Do konce roku 2023 bychom se však měli dostat téměř zpět na 10 bilionů amerických dolarů, které toto odvětví celosvětově vydělávalo,« uvedla.

Na fóru, které se konalo ve dnech 20. – 23. září, se sešli zástupci vlád, turistických destinací a podniků na téma »Destinace 2030: Uvolnění potenciálu cestovního ruchu pro podnikání a rozvoj«.

Cestující procházejí turnikety pro kontrolu jízdenek na severním železničním nádraží v Šen-čenu v jihočínské provincii Kuang-tung, 28. září 2023. FOTO – Xinhua/Mao Siqian

Podle údajů Světové organizace cestovního ruchu se mezinárodní cestovní ruch nadále zotavuje z nejhorší krize ve své historii, neboť počet turistů v období od ledna do července 2023 dosáhl 84 % úrovně před pandemií.

Očekává se, že optimalizace a úprava opatření v reakci na covid-19 v Číně, stejně jako znovuotevření dalších asijských trhů a destinací, bude i nadále podporovat cestovní ruch jak v rámci regionu, tak do dalších částí světa, napsala organizace tento týden v tiskové zprávě.

Simpsonová se podrobněji vyjádřila k vyhlídkám čínského cestovního ruchu: »Čína je velmi důležitým trhem. Má hodnotu 1,8 bilionu amerických dolarů. Během pandemie o část této hodnoty přišel, ale opět se otevřel a Číňané opět cestují. A také lidé začínají Čínu navštěvovat. Vyhlídky jsou velmi dobré.« »Očekáváme, že v příštích třech až pěti letech se Čína stane největším trhem cestovního ruchu… Je to neuvěřitelné,« řekla.

WTTC byla založena v roce 1990 a je neziskovou organizací se sídlem v Londýně. Jejími členy jsou generální ředitelé, předsedové a prezidenti soukromých podniků působících v oblasti cestovního ruchu po celém světě.

Simpsonová rovněž oznámila, že jejím novým partnerem se stala čínská státní společnost Jin Jiang International, která se zabývá cestovním ruchem a pohostinstvím a sídlí v Šanghaji.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here