Home Zahraničí Čína vyzvala USA k dialogu a výhodné spolupráci

Čína vyzvala USA k dialogu a výhodné spolupráci

Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning FOTO - CRI

Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo Spojené státy, aby se setkaly s Čínou a definovaly čínsko-americké interakce dialogem a výhodnou spoluprací, nikoli konfrontací a hrou s nulovým součtem.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA v poslední době opakovaně hovořil o návštěvě amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Číně a řekl, že Blinken bude diskutovat s Čínou o tom, jak zodpovědně provádět hospodářskou soutěž, posilovat spolupráci při řešení nadnárodních výzev a prodiskutuje své obavy v otázkách týkajících se Tchaj-wanu, fentanylu, Ukrajiny a Korejského poloostrova.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning řekla, že čínská strana vždy rozšiřuje své vztahy s USA v souladu se třemi zásadami vzájemného respektu, mírového soužití a výhodné spolupráce. »Zároveň budeme pevně hájit svou suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy,« varovala mluvčí Mao a dodala, že Čína se nevyhýbá konkurenci ani se jí nebojí.

Řekla také, že čínská strana je proti definování celých čínsko-amerických vztahů konkurencí a proti usilování o omezování a potlačování ve jménu konkurence. Mao zdůraznila, že Čína je ochotna komunikovat a spolupracovat s americkou stranou v bilaterálních a multilaterálních oblastech na základě zásad rovnosti, vzájemnosti a vzájemného respektu, a dále uvedla, že USA »nemohou očekávat, že na jedné straně budou zasahovat do vnitřních záležitostí Číny a poškozovat čínské zájmy a na straně druhé doufat v komunikaci a spolupráci«.

Mluvčí také uvedla, že otázka Tchaj-wanu je samotným jádrem hlavních zájmů Číny, základem politického základu čínsko-amerických vztahů a první krajní mezí, která nesmí být ve vztazích Čína-USA překročena. Pokud jde o otázku zneužívání fentanylu, Mao uvedla, že Čína je první zemí na světě, která oficiálně zařadila fentanyl mezi látky třídy A, a dodala, že Čína se aktivně podílí na mezinárodní spolupráci v oblasti vymáhání práva v rámci úmluv OSN o kontrole drog. Mao konstatovala, že americké sankce vůči souvisejícím čínským institucím od té doby vážně ovlivnily a omezily čínskou schopnost v boji proti drogám a že USA by měly napravit zneužívání fentanylu doma spíše než obviňovat ostatní a přesouvat na ně vinu.

Pokud jde o otázku Ukrajiny a Korejského poloostrova, mluvčí Mao zopakovala, že Čína je vždy odhodlána podporovat mír a vyjednávání při hledání politického řešení těchto otázek a je proti slovům a činům, které přilévají olej do ohně a zintenzivňují konflikty.

Mao na závěr vyzvala americkou stranu, aby přijala praktická opatření, aby se dvoustranné vztahy mezi Čínou a USA vrátily zpět na správnou cestu zdravého a stabilního rozvoje.

(pr)