Home Zahraničí Čína zahajuje rok 2023 silným hospodářským oživením

Čína zahajuje rok 2023 silným hospodářským oživením

Na snímku z 15. března 2023 jsou vidět bagry určené k expedici v přístavu v Lien-jün-kangu ve východočínské provincii Ťiang-su. FOTO – Xinhua/Wang Chun

Čínská ekonomika má za sebou úspěšný start do roku 2023, kdy hlavní ekonomické ukazatele zaznamenaly stabilní růst, což je nejnovější důkaz toho, že druhá největší ekonomika světa si v letošním roce zajistí výrazné oživení.

Přidaná hodnota čínské průmyslové výroby se v prvních dvou měsících meziročně zvýšila o 2,4 %, ukázaly ve středu údaje Národního statistického úřadu (NBS).

Růst se oproti úrovni z prosince 2022 zvýšil o 1,1 procentního bodu a dvouletý průměrný růst činil 4,9 procenta.

Svářeč pracuje na cisternovém kontejneru na LNG ve společnosti vyrábějící lodní zařízení v Lien-jün-kangu ve východočínské provincii Ťiang-su, 15. března 2023. FOTO – Xinhua/Geng Yuhe

Maloobchodní prodej spotřebního zboží v zemi se v daném období meziročně zvýšil o 3,5 procenta a zvrátil tak pokles zaznamenaný v předchozích třech měsících. Rychle rostl prodej luxusního zboží, jako jsou šperky.

Podle údajů NBS zaznamenaly meziroční růst i další hlavní ekonomické ukazatele, včetně investic do fixních aktiv a indexu produkce služeb.

»V prvních dvou měsících se čínská ekonomika postupně zotavovala díky rostoucí poptávce po produktech, stabilní zaměstnanosti a spotřebitelským cenám a lepším očekáváním trhu,« uvedl na tiskové konferenci mluvčí NBS Fu Ling-chuej.

Oživení spotřeby je světlým bodem čínského hospodářského provozu v období leden-únor, dodal Fu.

Zaměstnanec pracuje ve společnosti vyrábějící zařízení na úpravu vody v okrese Chu-min v Bin-čou ve východočínské provincii Šan-tung, 14. března 2023. FOTO – Xinhua/Chu Baorui

Během uplynulých Svátků jara, prvních od doby, kdy Čína optimalizovala svou reakci na covid, byla země svědkem rozmachu domácího trhu a rostoucí spotřeby v různých odvětvích, jako je cestování, kultura, zábava a stravování.

Fu poznamenal, že Čína má mnoho příznivých podmínek pro pokračující oživování spotřeby v průběhu celého roku, protože trh je podpořen 1,4 miliardami obyvatel, zatímco centrální a místní vlády zavedly řadu opatření na podporu spotřeby, aby uvolnily její další potenciál.

Pokud jde o letošní ekonomické cíle, Fu uvedl, že »Čína má podmínky, základy a důvěru«, aby tvrdou prací dosáhla svých cílů hospodářského růstu do roku 2023.

Na snímku z 2. března 2023 jsou lopatky větrných elektráren určené k vývozu v přístavu Jantaj v Jantaji ve východočínské provincii Šan-tung. FOTO – Xinhua/Tang Ke

Řada rozvojových úkolů pro rok 2023 byla zmapována ve zprávě o práci vlády, která byla přijata v pondělí na prvním zasedání 14. celostátního shromáždění lidových zástupců.

Zpráva představila cíl, aby čínská ekonomika v letošním roce rostla přibližně o 5 %, tedy rychleji než při tříprocentním růstu zaznamenaném v roce 2022. Mezi další cíle patří vytvoření přibližně 12 milionů pracovních míst ve městech, zvýšení indexu spotřebitelských cen o přibližně tři procenta a růst osobních příjmů obecně v souladu s hospodářským růstem.

Hospodářský rozvoj Číny je podporován mnoha výhodami, včetně rozsáhlého trhu, kompletního průmyslového systému, bohatých lidských zdrojů a rostoucí míry inovací a rozvoje, uvedl Fu.

Fu sice uznává výhody, ale zároveň varuje před obtížemi a výzvami, kterým ekonomika čelí, včetně vnějších problémů vyplývajících z přetrvávající vysoké inflace, oslabení hospodářského a obchodního růstu v celosvětovém měřítku a rostoucího protekcionismu.

Aby se Čína s těmito výzvami vypořádala, bude upevňovat základy stabilního růstu. Ve zprávě o práci vlády byla oznámena řada prorůstových opatření, včetně upřednostnění oživení a rozvoje spotřeby, 3,8 bilionu jüanů (asi 553 miliard amerických dolarů) účelových dluhopisů místních vlád a pokračujícího snižování daní a poplatků s cílem snížit zátěž pro podniky.

Podle zprávy o práci vlády Čína rovněž zdůrazní úsilí o vysoce kvalitní rozvoj, přičemž mezi politické priority patří urychlení modernizace průmyslového systému a podpora přechodu na ekologický model rozvoje.

(Xinhua)