Čína zahajuje rok 2023 silným hospodářským oživením

Čínská ekonomika má za sebou úspěšný start do roku 2023, kdy hlavní ekonomické ukazatele zaznamenaly stabilní růst, což je nejnovější důkaz toho, že druhá největší ekonomika světa si v letošním roce zajistí výrazné oživení.

Přidaná hodnota čínské průmyslové výroby se v prvních dvou měsících meziročně zvýšila o 2,4 %, ukázaly ve středu údaje Národního statistického úřadu (NBS).

Růst se oproti úrovni z prosince 2022 zvýšil o 1,1 procentního bodu a dvouletý průměrný růst činil 4,9 procenta.

Svářeč pracuje na cisternovém kontejneru na LNG ve společnosti vyrábějící lodní zařízení v Lien-jün-kangu ve východočínské provincii Ťiang-su, 15. března 2023. FOTO – Xinhua/Geng Yuhe

Maloobchodní prodej spotřebního zboží v zemi se v daném období meziročně zvýšil o 3,5 procenta a zvrátil tak pokles zaznamenaný v předchozích třech měsících. Rychle rostl prodej luxusního zboží, jako jsou šperky.

Podle údajů NBS zaznamenaly meziroční růst i další hlavní ekonomické ukazatele, včetně investic do fixních aktiv a indexu produkce služeb.

»V prvních dvou měsících se čínská ekonomika postupně zotavovala díky rostoucí poptávce po produktech, stabilní zaměstnanosti a spotřebitelským cenám a lepším očekáváním trhu,« uvedl na tiskové konferenci mluvčí NBS Fu Ling-chuej.

Oživení spotřeby je světlým bodem čínského hospodářského provozu v období leden-únor, dodal Fu.

Zaměstnanec pracuje ve společnosti vyrábějící zařízení na úpravu vody v okrese Chu-min v Bin-čou ve východočínské provincii Šan-tung, 14. března 2023. FOTO – Xinhua/Chu Baorui

Během uplynulých Svátků jara, prvních od doby, kdy Čína optimalizovala svou reakci na covid, byla země svědkem rozmachu domácího trhu a rostoucí spotřeby v různých odvětvích, jako je cestování, kultura, zábava a stravování.

Fu poznamenal, že Čína má mnoho příznivých podmínek pro pokračující oživování spotřeby v průběhu celého roku, protože trh je podpořen 1,4 miliardami obyvatel, zatímco centrální a místní vlády zavedly řadu opatření na podporu spotřeby, aby uvolnily její další potenciál.

Pokud jde o letošní ekonomické cíle, Fu uvedl, že »Čína má podmínky, základy a důvěru«, aby tvrdou prací dosáhla svých cílů hospodářského růstu do roku 2023.

Na snímku z 2. března 2023 jsou lopatky větrných elektráren určené k vývozu v přístavu Jantaj v Jantaji ve východočínské provincii Šan-tung. FOTO – Xinhua/Tang Ke

Řada rozvojových úkolů pro rok 2023 byla zmapována ve zprávě o práci vlády, která byla přijata v pondělí na prvním zasedání 14. celostátního shromáždění lidových zástupců.

Zpráva představila cíl, aby čínská ekonomika v letošním roce rostla přibližně o 5 %, tedy rychleji než při tříprocentním růstu zaznamenaném v roce 2022. Mezi další cíle patří vytvoření přibližně 12 milionů pracovních míst ve městech, zvýšení indexu spotřebitelských cen o přibližně tři procenta a růst osobních příjmů obecně v souladu s hospodářským růstem.

Hospodářský rozvoj Číny je podporován mnoha výhodami, včetně rozsáhlého trhu, kompletního průmyslového systému, bohatých lidských zdrojů a rostoucí míry inovací a rozvoje, uvedl Fu.

Fu sice uznává výhody, ale zároveň varuje před obtížemi a výzvami, kterým ekonomika čelí, včetně vnějších problémů vyplývajících z přetrvávající vysoké inflace, oslabení hospodářského a obchodního růstu v celosvětovém měřítku a rostoucího protekcionismu.

Aby se Čína s těmito výzvami vypořádala, bude upevňovat základy stabilního růstu. Ve zprávě o práci vlády byla oznámena řada prorůstových opatření, včetně upřednostnění oživení a rozvoje spotřeby, 3,8 bilionu jüanů (asi 553 miliard amerických dolarů) účelových dluhopisů místních vlád a pokračujícího snižování daní a poplatků s cílem snížit zátěž pro podniky.

Podle zprávy o práci vlády Čína rovněž zdůrazní úsilí o vysoce kvalitní rozvoj, přičemž mezi politické priority patří urychlení modernizace průmyslového systému a podpora přechodu na ekologický model rozvoje.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy