Čína zaznamenala v první polovině letošního roku 14,64 milionu příchozích zahraničních návštěvníků, což představuje meziroční nárůst o 152,7 % v návaznosti na opatření zavedená od ledna, oznámil v pátek imigrační úřad země.
Opatření, jejichž cílem je usnadnit vstup cizinců do Číny za účelem podnikání, vzdělávání a turistiky, zahrnovala rozšířenou bezvízovou politiku, zmírnění požadavků na žádosti o víza a zjednodušení procedur, dále osvobození od hraničních kontrol pro některé tranzitní cestující a pohodlnější mobilní platby pro cizince v Číně.
Národní imigrační úřad (NIA) na tiskové konferenci uvedl, že počet bezvízových vstupů cizinců od ledna do června přesáhl 8,54 milionu, což představuje 52 % příjezdů a meziroční nárůst o 190,1 %.
Podle NIA se očekává, že počet cizinců navštěvujících Čínu bude ve druhé polovině letošního roku nadále stoupat. Podle nedávné zprávy, kterou vydala Čínská akademie cestovního ruchu (CTA), se očekává, že trh příjezdového cestovního ruchu pro cizince se zotaví na přibližně 80 procent úrovně roku 2019, přičemž cesty cestovatelů ze zvláštních správních oblastí Hongkong a Macao a z oblasti Tchaj-wanu se vrátí na úroveň před příchodem covidu.
V prvních šesti měsících roku imigrační úřady v celé Číně odbavily 287 milionů příchozích a odchozích cest, což představuje meziroční nárůst o 70,9 %. Z toho přibližně 137 milionů cest uskutečnili obyvatelé pevninské Číny, 121 milionů obyvatelé Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu a 29,22 milionu cizinci.
Údaje NIA ukázaly, že v první polovině roku 2024 bylo vydáno přibližně 12,34 milionu běžných cestovních pasů, což je o 23,2 procenta více než ve stejném období loňského roku. Počet dokladů vydaných pro cesty mezi pevninskou částí země a Hongkongem, Macaem a Tchaj-wanem vzrostl o 7,8 procenta na více než 46,15 milionu. Počet přístavních víz vyskočil o 267,9 procenta na 686 000 a pro cizince bylo vydáno 388 000 povolení k pobytu a povolení k pobytu na pevnině.
Liang Süe-čcheng, profesor ze Školy ekonomie a managementu na Severozápadní univerzitě v Si-anu, uvedl, že poptávka po příjezdech do Číny a touha čínských cestovatelů po výletech se stále rozvíjí, přičemž se očekává, že usnadňující politiky budou dále stimulovat oživení cestovního ruchu.
CTA v průzkumu zjistila, že více než 60 % dotázaných příchozích cestovatelů přijelo do Číny především za poznáním její kultury. Na seznamu atraktivit se vysoko umístilo také jídlo a nakupování.
Tania Medinová, 25letá Španělka, právě ukončila svou první cestu do Číny bez nutnosti mít vízum. »Čína je bezpečnější, než jsem si myslela. Lidé jsou velmi milí, když se snažíte mluvit čínsky,« řekla Medina, která ve Španělsku navštěvuje školu s výukou čínštiny.
Medinová uvedla, že ji potěšilo, že metro v Pekingu je mnohem levnější než ve Španělsku a má dokonce lepší klimatizaci. »Moje španělská bankovní karta zde fungovala bez problémů a používala jsem také čínské platební nástroje WeChat a Alipay,« dodala.
(Xinhua)