Home Zahraničí Čínská pevnina plně obnovila cestování do Hongkongu a Macaa

Čínská pevnina plně obnovila cestování do Hongkongu a Macaa

FOTO - CRI

Úřad pro záležitosti Hongkongu a Macaa čínské Státní rady oznámil, že od 6. února bude plně obnoveno přeshraniční cestování mezi čínskou pevninou a zvláštní administrativní oblastí Hongkong (HKSAR) a zvláštní administrativní oblastí Macao a budou zrušeny stávající kvóty pro počet cestujících.

Kancelář citovala oběžník Společného mechanismu prevence a kontroly čínské Státní rady, který je nejvyšší kontrolní pracovní jednotkou země týkající se covid-19, a uvedla, že dneška čínská pevnina již nebude omezovat počet cestujících přijíždějících z obou zvláštních administrativních oblastí (SAR) přes pozemní přístavy v provincii Guangdong.

Kromě toho si podle oběžníku cestující přijíždějící přes pozemní přístavy v provincii Guangdong již nebudou muset dělat rezervace a budou obnoveny také skupinové zájezdy. Příchozí cestující nemusí předkládat negativní výsledek testu na covid-19, pokud v průběhu předchozích sedmi dnů necestovali do zahraničí. Pokud nedávno cestovali do zahraničí, budou muset předložit negativní výsledek testu starý maximálně 48 hodin.

Bylo uvedeno, že cestující s abnormálními zdravotními kódy nebo cestující s vysokou tělesnou teplotou budou testováni celními úředníky a cestující pozitivní na covid-19 se mohou rozhodnout, zda se izolují doma nebo v nemocnici na čínské pevnině.

Podle oběžníku budou orgány pracovat na otevření více přístavů, aby zvládly příliv cestujících a posílily kapacitu osobních dopravních společností.

Tato opatření jsou další kroky přijaté poté, co HKSAR obnovila 8. ledna přeshraniční cestování s čínskou pevninou, kdy nabyla účinnosti snížená čínská opatření na prevenci covid-19. V té době zůstal pro cestující mezi čínskou pevninou a Hongkongem v platnosti systém kvót a požadavky na testování covid-19.

Toto oznámení se rychle stalo jedním ze žhavě vyhledávaných témat na Sina Weibo – čínském Twitteru, přičemž mnoho uživatelů internetu vyjádřilo svou podporu. »Je to opravdu dobrá zpráva, protože se konečně můžu setkat se svou ženou a dětmi v Hongkongu,« řekl uživatel internetu LYNgirl.

Data z cestovního portálu Alibaba Feizhu ukázala, že popularita cestování do Hongkongu a Macaa vzrostla. Bylo uvedeno, že objem vyhledávání letenek do Hongkongu a Macaa se zvýšil více než dvakrát, přičemž popularita vyhledávání cestování do Hongkongu se okamžitě zvýšila o více než 371 procent a popularita vyhledávání cestování do Macaa vzrostla o 324 procent.

Oznámení navíc přišlo den poté, co Hongkong zahájil propagační kampaň včetně 500 000 letů zdarma, aby po letech tvrdých omezení v důsledku covid-19 nalákal zpět do tohoto finančního centra návštěvníky, firmy a investory.

Hongkong byl po většinu posledních tří let do značné míry uzavřený ve snaze potlačit covid-19, s povinnou karanténou až tři týdny pro přijíždějící cestující a s testováním a monitorováním covid-19.

Hongkong v prosinci upustil od většiny zbývajících pravidel týkajících se covid-19, ale nošení roušky zůstává povinné, s výjimkou cvičících, a studenti musí denně provádět rychlé antigenové testy.

Macao to vnímá jako příležitost posílit ekonomiku postiženou covid-19. Kancelář cestovního ruchu Macaa 3. února oznámila, že letos plánuje poskytnout 120 000 letenek zdarma. »Plné obnovení personální výměny mezi čínskou pevninou a Hongkongem a Macaem, stejně jako provádění politiky obnovení cestování turistických skupin z čínské pevniny do Macaa, bude hrát významnou roli v podpoře obnovení turistického ruchu Macaa a hospodářské vitality,« uvedl na tiskové konferenci Lei Wai Nong, tajemník vlády SAR Macao pro hospodářství a finance.

(pr)