Home Zahraničí Čínské ministerstvo zahraničí podalo stížnost na výroky G7 o Tchaj-wanu

Čínské ministerstvo zahraničí podalo stížnost na výroky G7 o Tchaj-wanu

Olaf Scholz na summiktu G7 FOTO - ČTK/imago stock&peopleBundeskanzler

Náměstek čínského ministra zahraničí Deng Li si předvolal diplomatické zástupce zemí G7, aby podal slavnostní prohlášení v souvislosti s vyjádřením ministrů zahraničí členských zemí skupiny a vysoké představitelky EU po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové v čínském regionu Tchaj-wan.

»Návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu je zjevnou politickou manipulací a hrubým a závažným porušením svrchovanosti a územní celistvosti Číny,« uvedl Deng podle prohlášení ministerstva zahraničí. »Čína samozřejmě nebude váhat s rozhodnou reakcí. Je přirozené, že Čína čelí provokacím USA a Tchaj-wanu,« dodal. »Namísto toho, aby evropská strana odradila a odsoudila akci USA, která rozděluje svrchovanost a územní celistvost Číny, stupňuje napětí v Tchajwanské úžině a využívá Tchaj-wan k zadržování Číny, dokonce v prohlášení nepravdivě uvedla, že ‚nedošlo k žádné změně v příslušné politice jedné Číny, pokud je to relevantní‘,« upozornil dále.

Deng tento vývoj odsoudil s tím, že »vážně porušuje zásadu jedné Číny a podkopává politické základy dvoustranných vztahů«. »Takový akt překrucování faktů a označování černé za bílou není ničím jiným než vměšováním do vnitřních záležitostí Číny, zjevnou politickou provokací a vysláním vážně míněného signálu separatistickým silám ‚nezávislosti Tchaj-wanu‘,« řekl.

Deng si také předvolal japonského velvyslance v Číně Hidea Tarumiho: »Tchajwanská otázka se týká politických základů čínsko-japonských vztahů a základní důvěry mezi oběma zeměmi. Japonsko, které Tchaj-wan dlouhodobě kolonizovalo, nese za tchajwanskou otázku vážnou historickou odpovědnost a mělo by být opatrnější ve slovech i činech,« připomněl mu. Vyzval proto, aby Japonsko dodržovalo svůj politický závazek v tchajwanské otázce, přestalo se vměšovat do vnitřních záležitostí Číny, obezřetně a řádně řešilo otázky týkající se Tchaj-wanu a zdrželo se dalšího ubírání se špatnou cestou.

»Princip jedné Číny je všeobecně uznávanou základní normou, kterou se řídí mezinárodní vztahy, a konsensem mezinárodního společenství. Je politickým základem pro výměnu Číny s ostatními zeměmi a červenou linií a spodní hranicí, která by nikdy neměla být překročena,« uvedl dále v prohlášení ministerstva zahraničí.

»Zásada jedné Číny má striktní konotaci, to znamená, že na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je součástí Číny. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legální vládou zastupující celou Čínu a neměla by existovat žádná forma oficiální výměny mezi oblastí Tchaj-wanu a zeměmi, které mají s Čínou diplomatické styky,« konstatoval na závěr.

(pr)

Předchozí článekPodíl cizinců poprvé přes šest procent, ČR zůstává tranzitní zemí
Další článekFotbalový útočník kvůli novému angažmá zmeškal vlastní svatbu

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here