Čínské ministerstvo zahraničí podalo stížnost na výroky G7 o Tchaj-wanu

Náměstek čínského ministra zahraničí Deng Li si předvolal diplomatické zástupce zemí G7, aby podal slavnostní prohlášení v souvislosti s vyjádřením ministrů zahraničí členských zemí skupiny a vysoké představitelky EU po návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové v čínském regionu Tchaj-wan.

»Návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu je zjevnou politickou manipulací a hrubým a závažným porušením svrchovanosti a územní celistvosti Číny,« uvedl Deng podle prohlášení ministerstva zahraničí. »Čína samozřejmě nebude váhat s rozhodnou reakcí. Je přirozené, že Čína čelí provokacím USA a Tchaj-wanu,« dodal. »Namísto toho, aby evropská strana odradila a odsoudila akci USA, která rozděluje svrchovanost a územní celistvost Číny, stupňuje napětí v Tchajwanské úžině a využívá Tchaj-wan k zadržování Číny, dokonce v prohlášení nepravdivě uvedla, že ‚nedošlo k žádné změně v příslušné politice jedné Číny, pokud je to relevantní‘,« upozornil dále.

Deng tento vývoj odsoudil s tím, že »vážně porušuje zásadu jedné Číny a podkopává politické základy dvoustranných vztahů«. »Takový akt překrucování faktů a označování černé za bílou není ničím jiným než vměšováním do vnitřních záležitostí Číny, zjevnou politickou provokací a vysláním vážně míněného signálu separatistickým silám ‚nezávislosti Tchaj-wanu‘,« řekl.

Deng si také předvolal japonského velvyslance v Číně Hidea Tarumiho: »Tchajwanská otázka se týká politických základů čínsko-japonských vztahů a základní důvěry mezi oběma zeměmi. Japonsko, které Tchaj-wan dlouhodobě kolonizovalo, nese za tchajwanskou otázku vážnou historickou odpovědnost a mělo by být opatrnější ve slovech i činech,« připomněl mu. Vyzval proto, aby Japonsko dodržovalo svůj politický závazek v tchajwanské otázce, přestalo se vměšovat do vnitřních záležitostí Číny, obezřetně a řádně řešilo otázky týkající se Tchaj-wanu a zdrželo se dalšího ubírání se špatnou cestou.

»Princip jedné Číny je všeobecně uznávanou základní normou, kterou se řídí mezinárodní vztahy, a konsensem mezinárodního společenství. Je politickým základem pro výměnu Číny s ostatními zeměmi a červenou linií a spodní hranicí, která by nikdy neměla být překročena,« uvedl dále v prohlášení ministerstva zahraničí.

»Zásada jedné Číny má striktní konotaci, to znamená, že na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je součástí Číny. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legální vládou zastupující celou Čínu a neměla by existovat žádná forma oficiální výměny mezi oblastí Tchaj-wanu a zeměmi, které mají s Čínou diplomatické styky,« konstatoval na závěr.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy