Home Zahraničí Čínské ministerstvo zahraniční vyvrátilo tvrzení amerického ministra související se Sin-ťiangem

Čínské ministerstvo zahraniční vyvrátilo tvrzení amerického ministra související se Sin-ťiangem

Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning FOTO - CRI

V reakci na tvrzení amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena související se Sin-ťiangem mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning na pravidelné tiskové konferenci poukázala na to, že příslušná prohlášení Spojených států ignorují základní fakta, pomlouvají čínskou náboženskou politiku, jsou plná ideologických předsudků a vážně zasahují do vnitřních záležitostí Číny. Čína se pevně staví proti tomu.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken přednesl projev na Mezinárodním summitu náboženské svobody, ve kterém uvedl, že v listopadu loňského roku Spojené státy zařadily více než tucet zemí jako »země zvláštního zájmu« na základě závažného porušování náboženské svobody.

Mao Ning zdůraznila, že čínská vláda chrání svobodu náboženského vyznání občanů podle zákona a Číňané všech etnických skupin mají plnou svobodu náboženského vyznání podle zákona. Poukázala také na to, že takzvaná »genocida« v Číně je lež století vymyšlená Spojenými státy. V současné době má Sin-ťiang sociální stabilitu, hospodářský rozvoj, etnickou jednotu, náboženskou harmonii a lepší živobytí lidí. V posledních šedesáti letech od založení Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang se regionální ekonomický agregát zvýšil 160krát, populace Ujgurů vzrostla z 2,2 milionu na asi 12 milionů a průměrná délka života se zvýšila z 30 na 74,7 let.

»Spojené státy ignorují tyto objektivní skutečnosti a opakovaně propagují klamavé lži týkající se Sin-ťiang jen proto, aby ‚omezily Čínu prostřednictvím Sin-ťiang‘ a aby měly výmluvu pro své útoky na Čínu. Mezinárodní společenství to vidí velmi jasně. Vyzýváme Spojené státy, aby respektovaly fakta a přestaly využívat takzvaná lidská práva, náboženství, národnost a další otázky k zasahování do vnitřních záležitostí Číny,« uvedla mluvčí.

Mao Ning připomněla, že třeba nucení týkající se válečných sexuálních otrokyň bylo závažným zločinem proti lidskosti spáchaným japonským militarismem a tuto historickou skutečnost nelze popřít. Zdůraznila, že Japonsko by mělo respektovat zájmy svých asijských sousedů a mezinárodního společenství a zodpovědně a vhodně vyřešit problém válečných sexuálních otrokyň.

Na tiskové konferenci také zaznělo, že dne 4. února bude první výročí zahájení zimních olympijských her v Pekingu. Mezinárodní olympijský výbor nedávno vyhodnotil výsledky a vliv zimních olympijských her v Pekingu. Mao Ning uvedla, že Čína bude i nadále zkoumat prospěšnou zkušenost zimních olympijských her v Pekingu, posilovat výměny a spolupráci se všemi stranami a přispívat k rozvoji olympijského hnutí.

Podle zpráv výkonný ředitel olympijských her Mezinárodního olympijského výboru uvedl, že zimní olympijské hry v Pekingu přinesly udržitelné sociální a ekonomické výhody a vytvořily důležité dědictví v různých aspektech, jako je zelená energie a ochrana životního prostředí. Mao Ning uvedla, že bohaté olympijské dědictví vytvořené zimními olympijskými hrami v Pekingu se také odráží v dlouhodobém příspěvku k hospodářskému a sociálnímu rozvoji.

Na tiskové konferenci pak také potvrdila, že Čína prodloužila splatnost srílanských dluhů v období let 2022 a 2023, aby pomohla Srí Lance zmírnit tlak na krátkodobé splácení dluhů.

Reportér se zeptal na komentář Číny k tomu, že australský premiér Anthony Albanese pojede v březnu do Washingtonu ve Spojených státech, kde možná oznámí návrh australského projektu jaderných ponorek.

Mao Ning odpověděla, že Čína opakovaně zdůrazňuje, že Spojené státy, Spojené království a Austrálie se rozhodly provádět a nadále podporovat spolupráci v oblasti jaderných ponorek, což představuje vážné riziko v oblasti šíření jaderných zbraní, zintenzivňuje to závody ve zbrojení a podkopává to regionální mír a Čína je tím vážně znepokojena a rozhodně se staví proti tomu. Příslušná spolupráce mezi těmito třemi zeměmi také vzbuzuje stále více mezinárodních obav.

»Naléhavě žádáme Spojené státy, Spojené království a Austrálii, aby naslouchaly hlasu mezinárodního společenství, seriózně plnily své závazky v oblasti nešíření jaderných zbraní, stáhly své rozhodnutí o spolupráci v oblasti jaderných ponorek a podnikly praktické kroky k zachování regionálního a světového míru a bezpečnosti,« zdůraznila mluvčí.

(pr)