Home Zahraničí Čínské tryskové letadlo přináší »leteckou horečku« a prosperitu do horských oblastí

Čínské tryskové letadlo přináší »leteckou horečku« a prosperitu do horských oblastí

Na snímku z 9. prosince 2022 je první velké dopravní letadlo C919 na mezinárodním letišti Hongqiao v Šanghaji na východě Číny. FOTO - Xinhua/Ding Ting

Ma Č‘-ťün nikdy nezapomene na den, kdy sledoval přílet prvního velkého proudového letadla C919 čínské výroby do svého rodného města Kuej-jüan v severozápadní čínské autonomní oblasti Ning-sia Chuej.

Ma, desetiletý žák základní školy v horské vesnici, sní o tom, že se stane pilotem. V prosinci loňského roku byl se svými spolužáky přivezen na letiště Liupan-šan, které se nachází v Klu-jüanu, aby se stal svědkem úspěšného zkušebního letu prvního letadla C919 dodaného společnosti China Eastern Airlines ze Šanghaje do Ning-sia.

Podle šanghajské komise pro vědu a technologie se očekává, že společnost China Eastern Airlines uvede letadlo do komerčního provozu na jaře 2023. Do konce roku 2022 získal letoun C919 1035 objednávek od 32 zákazníků.

»Bylo úžasné vidět, jak do mého rodného města přilétá velké dopravní letadlo vyrobené v mé zemi,« řekl Ma, jehož rodiče si nechali na zdi svého domu namalovat velké letadlo.

Letoun C919 s maximálním doletem přes 5000 km nejenže Ma a jeho vrstevníky na několik dní nadchl, ale také podnítil nadšení pro letectví v horské oblasti Liupan-šan, která byla revoluční základnou Komunistické strany Číny a kdysi velmi chudou částí oblasti Ning-sia.

V okrese Si-ťi, asi 60 km západně od Kuej-jüanu, se do leteckého muzea denně sjížděly stovky návštěvníků. Představuje historii výzkumu a vývoje letounu C919 a nabízí veřejnosti přístup k simulátorům. »Moje čtrnáctiletá dcera zde byla třikrát, vyzkoušela si simulaci pilotáže a pokaždé se naučila něco nového,« řekl Liou Defej, zaměstnanec místní samosprávy. Na střední škole, kde studuje jeho dcera, byla také zřízena letecká laboratoř, kde se studenti mohou dozvědět více o letadlech a letectví.
Společnost Commercial Aircraft Corporation of China, Ltd., která vyvinula letoun C919, si navíc vybrala pohoří[TK1]  Liupan-šan jako výcvikovou základnu pro piloty kvůli zdejším nepříznivým povětrnostním podmínkám, které ztěžují létání, jako je mlha, silný vítr a husté sněžení.

V posledních několika letech společnost umístila v okrese Si-ťi tým, který pomáhá místní vládě s revitalizací venkova a zmírňováním chudoby. Výrobky místních žen, jako jsou výšivky, vyšívané boty a polštáře, vystřihovánky z papíru a čínské bylinné léky, společnost financovala a propagovala, čímž zvýšila příjmy vesničanů. »Tyto výrobky propagujeme, protože je vyrábějí místní lidé srdcem. Je to cennější,« uvedl Li Lin, představitel společnosti, který pracoval v Si-ťi. Díky čínské kampani na zmírnění chudoby se Sin-ťi v roce 2020 zbavilo chudoby.

(Xinhua)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.