Home Zahraničí Čínsko-německý dialog a spolupráce jsou přínosem pro celý svět

Čínsko-německý dialog a spolupráce jsou přínosem pro celý svět

Německý kancléř Olaf Scholz (vpravo) při setkání s čínským státním radou a ministrem zahraničí Čchin Kangem v Berlíně, 10. května 2023. FOTO - Xinhua/Ren Pengfei

Posílení dialogu a spolupráce mezi Čínou a Německem pomůže vnést do světa více stability, jistoty a pozitivní energie, prohlásil ve středu čínský státní rada a ministr zahraničí Čchin Kang.

Čchin to uvedl během setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně s tím, že hlavním cílem jeho návštěvy Německa je příprava sedmého kola mezivládních jednání mezi oběma zeměmi.

Scholz požádal Čchina, aby čínským představitelům předal jeho upřímné pozdravy. Uvedl, že se na jednání velmi těší.

Německo jako hostitelská země se na tato důležitá jednání aktivně připravuje a je ochotno spolupracovat s Čínou na zajištění pozitivních výsledků, uvedl Scholz.

V kontextu multipolarizace světa by měla být zachována rovnost všech stran, aby byl společně zajištěn světový mír, uvedl Scholz s tím, že Německo přikládá význam roli a vlivu Číny a je ochotno posílit komunikaci s Čínou o důležitých otázkách, jako je například ukrajinská krize.

Čchin předal Scholzovi srdečné pozdravy od čínských představitelů a poznamenal, že mezi strategickými úvahami čínského prezidenta Si Ťin-pchinga o tom, že »svět prochází hlubokými změnami, jaké už sto let nemá obdoby«, a výroky kancléře Scholze o »historickém zlomu« (Zeitenwende), je ledasco společného.

Tváří v tvář světu plnému otřesů by podle něj mělo mezinárodní společenství posílit spolupráci a spojit své síly při řešení výzev.

Posílení dialogu a spolupráce mezi Čínou a Německem – jak z hlediska jejich významného vlivu, tak z hlediska všestranného strategického partnerství – pomůže vnést do světa více stability, jistoty a pozitivní energie, uvedl Čchin.

Dodal, že Čína se těší na spolupráci s Německem s cílem dosáhnout při jednáních významných výsledků.

K otázce Ukrajiny Čchin uvedl, že postoj Číny spočívá v usnadnění jednání o míru. Konflikt by měl být ukončen co nejrychleji, neboť jakékoli prodlení by přineslo jen další utrpení. Politického řešení by mělo být dosaženo prostřednictvím dialogu a měly by být nalezeny cesty k dlouhodobému míru a stabilitě v Evropě.

Během své návštěvy Německa se Čchin setkal také s Jensem Ploetnerem, poradcem pro zahraniční a bezpečnostní politiku ve spolkovém kancléřství, a jednal s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here