Home Zahraničí Čínský cíl hospodářského růstu do roku 2023 je »dosažitelný« s potenciálem růstu,...

Čínský cíl hospodářského růstu do roku 2023 je »dosažitelný« s potenciálem růstu, říká stratég UBS

Zaměstnanci při práci ve společnosti vyrábějící solární moduly ve městě Tung-jing ve východočínské provincii Šan-tung, 24. února 2023. FOTO – Xinhua/Liu Yunjie

Cíl čínského hospodářského růstu v roce 2023 ve výši přibližně 5 %, který byl představen na »dvou zasedáních«, je dosažitelný a má potenciál být ještě vyšší, protože druhá největší ekonomika světa se postupně zotavuje, uvedl analytik švýcarského bankovního gigantu UBS.

»Toto číslo je dosažitelné,« uvedl Sing-čchen Jü, stratég pro rozvíjející se trhy v hlavním investičním oddělení UBS, v rozhovoru pro agenturu Xinhua.

»Cíl odráží určitou obezřetnost v kontextu zpomalení globální ekonomiky, ale myslíme si, že existuje kapacitu růstu díky potenciálně rychlejšímu než očekávanému tempu ekonomického oživení, a to jak v oblasti spotřeby, tak investic,« řekl.

Jü uvedl, že čínská ekonomika má již v roce 2023 silný start, což potvrzují povzbudivé ukazatele od pokladních příjmů a gastronomických tržeb až po index nákupních manažerů.

»Některé další ukazatele, včetně osobní dopravy, příjmů z domácího cestovního ruchu a zahraničního cestování, se rovněž zvedly,« uvedl.

Turisté odpočívají na poli s čemeřicovými květinami ve městě Tao-ming ve městě Čchung-čou v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan, 5. března 2023. FOTO – Xinhua/Wang Xi

Nejnovější údaje ukázaly, že index nákupních manažerů pro čínský výrobní sektor dosáhl v únoru hodnoty 52,6, což znamená nárůst dva měsíce po sobě a nejsilnější úroveň od dubna 2012.

Kromě toho příjmy z cestovního ruchu v Číně meziročně vzrostly o 30 % a kina po celé zemi vykázala během lednových týdenních Svátků jara druhou nejvyšší tržbu v historii, což signalizuje zlepšující se spotřebitelskou náladu.

»Očekáváme, že v nadcházejícím zveřejnění ekonomických údajů uvidíme další důkazy oživení. Celkový trend by měl být pozitivní,« řekl.

Jü uvedl, že oživení spotřeby, pokračující výdaje na infrastrukturu a prorůstová politika budou pro ekonomiku příznivým větrem.

Zákazníci nakupují v nákupním centru v Kun-mingu v jihozápadní čínské provincii Jün-nan, 1. ledna 2023. FOTO – Xinhua/Liang Zhiqiang

Podle něj by spotřeba v Číně měla letos vzrůst o 7 % a růst investic do infrastruktury by se měl pohybovat ve vyšších jednociferných číslech.

»Stále máte na své straně politickou podporu,« protože makroekonomická politika avizuje opatření pro zvýšení domácí poptávky a fiskální politika byla vedena tak, aby byla aktivnější a účinnější, poznamenal a dodal, že politický postoj podpory soukromých podniků je klíčový pro posílení důvěry trhu.

Banka UBS se připojila k mnoha dalším finančním institucím a nedávno zlepšila svou prognózu vývoje čínské ekonomiky. Nyní předpokládá, že růst čínského HDP v letošním roce dosáhne přibližně 5,5 %, což je více než její předchozí prognóza, která činila přibližně 5 %.

Silný návrat druhé největší ekonomiky světa dodá vitalitu růstu i jinde, řekl Jü. Z oživení v Číně by měli těžit sousedé Číny v severní a jihovýchodní Asii, přičemž pozitivní dopad se projeví jak v obchodu, tak v příjmech z cestovního ruchu, uvedl.

Jü dodal, že by z toho měly těžit také rozvíjející se ekonomiky citlivé na komodity a rozvinuté země s významným vývozem do Číny.

(Xinhua)