Home Zahraničí Čínský ministr zahraničí znovu vyzval k mírovým rozhovorům k vyřešení ukrajinské krize

Čínský ministr zahraničí znovu vyzval k mírovým rozhovorům k vyřešení ukrajinské krize

FOTO - CRI

Člen čínské Státní rady a ministr zahraničí Čchin Kang zopakoval hlavní postoj Číny k podpoře mírových rozhovorů s cílem pomoci dosáhnout politického urovnání ukrajinské krize.

Čchin Kangto řekl během svého setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem při účasti na setkání ministrů zahraničí členských zemí Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) v indickém státě Goa. Svému ruskému protějšku řekl, že Čína je ochotna udržovat komunikaci a koordinaci s Ruskem, aby hmatatelně přispěla k politickému urovnání krize.

Sergej Lavrov řekl, že Rusko přikládá důležitost čínskému pozičnímu dokumentu k politickému urovnání ukrajinské krize a dodal, že ruská strana souhlasí s principiálním postojem Číny a je připravena udržovat s Čínou úzkou komunikaci upřímným způsobem.

Čínský ministr zahraničí také vyzval k úsilí o realizaci důležitého konsenzu obou hlav státu, posílení strategické komunikace a upevnění a prohloubení spolupráce v různých oblastech.

Ruská strana je připravena spolupracovat s čínskou stranou na posílení spolupráce v různých oblastech a posunout vztahy mezi oběma zeměmi na vyšší úroveň, poznamenal Lavrov.

Obě strany se dohodly, že naplánují a uspořádají další fázi kontaktu mezi oběma zeměmi na vysoké úrovni a na různých úrovních, posílí hospodářskou a obchodní spolupráci a prohloubí mezilidskou výměnu.

Dohodli se také na posílení komunikace a koordinace s členskými státy ŠOS a vyzvali k jednotě a spolupráci s cílem vybudovat ŠOS na platformu pro vzájemně výhodnou spolupráci mezi členskými státy. Dále přišly s dohodou na posílení koordinace a spolupráce v multilaterálních rámcích BRICS, G20 a OSN, na vystupování proti všem formám hegemonie, na ochraně společných zájmů zemí s rozvíjejícími se trhy a rozvojových zemí a na prosazování mezinárodní spravedlnosti.

Obě strany slíbily, že posílí komunikaci a koordinaci v asijsko-pacifickém regionu, postaví se proti nové studené válce a budou udržovat regionální mír a stabilitu.

(pr)