Home Zahraničí Čínský nový rok se slavil ve velkém, svět uvítal rok zajíce

Čínský nový rok se slavil ve velkém, svět uvítal rok zajíce

Yang Xin (vpředu vpravo), charge d'affaires čínského velvyslanectví v Thajsku, předává thajskému premiérovi Prayutovi Chan-o-cha maskota speciálně navrženého pro letošní svátky jara během oslav čínského nového roku v Ratchaburi. FOTO - CGTN

Čínský nový rok, který připadl na 22. ledna, byl hojně oslavován od Thajska a Srbska až po Nový Zéland a USA. Pořádaly se recepce a setkání. Významné budovy byly osvětleny červeně. Ve většině zemí světa lze snadno najít představení, jako jsou dračí a lví tance, červené lampiony a další dekorace s motivem králíka – rok 2023 je podle čínského zvěrokruhu rokem zajíce.

Při návštěvě oslav čínského nového roku v thajské provincii Ratchaburi premiér Prayut Chan-o-cha uvítal staleté přátelství mezi oběma zeměmi. Čína nedávno optimalizovala svou politiku covid-19 a thajský lid je připraven a dychtivě očekává návrat čínských turistů, řekl Prayut.

Letos se na mnoha místech Thajska, včetně Bangkoku a Phuketu, konaly oslavy »Šťastného čínského nového roku« s bohatým obsahem a jedinečnými prvky.

A woman shops for festive decorations ahead of the Chinese New Year in Phnom Penh, Cambodia, January 17, 2023. /XinhuaŽena nakupuje sváteční výzdobu před čínským novým rokem v Phnompenhu v Kambodži, 17. ledna 2023. FOTO – CGTN

Čínský nový rok, ačkoli v Kambodži zatím není státním svátkem, je hojně oslavován a některé školy, soukromé společnosti a instituce se rozhodly při této příležitosti zavřít.

Sambo Manara, viceprezident kambodžské univerzity Pannasastra, uvedl, že čínský nový rok získal v království na popularitě díky úzkým vazbám v politice, ekonomice a kultuře mezi oběma zeměmi.

»Velké množství Kambodžanů má čínské předky a odhadujeme, že čínský nový rok slaví asi 80 procent Kambodžanů žijících ve městech a 40 procent na venkově,« řekl agentuře Sin-chua.

A man holds a red lantern during a cultural event to celebrate the Spring Festival in Auckland, New Zealand, January 21, 2023. /Xinhua

Muž drží červený lampion během kulturní akce na oslavu svátku jara v Aucklandu na Novém Zélandu. FOTO – CGTN

Na Novém Zélandu se v sobotu uskutečnil celosvětový galavečer čínského nového roku, který byl již třetím svého druhu a jehož cílem bylo oslavit tento svátek a propagovat čínskou kulturu na celém světě, uvedl jeho organizátor, společnost Culture Bridge.

»Samotný globální galavečer čínského nového roku sloužil také jako platforma pro uměleckou a kulturní výměnu, na které se podíleli umělci a interpreti z různých zemí a etnik,« uvedl Jie Min, ředitel organizace Culture Bridge.

Na tříhodinovém galavečeru zazněly známé a klasické čínské písně a vystoupení, jako například ukázky bojových umění, čínský crosstalk, vystoupení tradičních hudebních nástrojů a pekingská opera.

Students perform Tai Chi, a form of Chinese martial arts, in Bangui, capital of the Central African Republic, January 18, 2023. /Chinese Embassy in CAR

Studenti předvádějí tchaj-ťi, formu čínského bojového umění, v Bangui, hlavním městě Středoafrické republiky. FOTO – CGTN

Ve Středoafrické republice uspořádal prezident Faustin-Archange Touadera poprvé velkolepou recepci k čínskému novému roku v prezidentském paláci, které se zúčastnilo více než 300 osob.

Touadera popřál nový a větší rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi v nadcházejícím roce.

Students of the University of Nairobi perform a Chinese song during a Chinese New Year celebration event in Nairobi, Kenya, January 19, 2023. /Xinhua

Studenti Nairobské univerzity zpívají čínskou píseň během oslav čínského nového roku v Nairobi. FOTO – CGTN

V Keni uspořádal Konfuciův institut při Nairobské univerzitě akci na oslavu čínského nového roku.

Studenti během oslav předvedli tradiční čínskou operu, zúčastnili se hry v hodu kroužkem, cvičili se v čínské kaligrafii a vyzkoušeli si čínská bojová umění.

Řada aktivit je považována za most k posílení vzájemného porozumění mezi čínským a keňským obyvatelstvem a umožňuje poznat podstatu tradiční čínské kultury.

Residents watch Chinese traditional lion-dance performance in Belgrade, Serbia, January 21, 2023. /Xinhua

Obyvatelé sledují představení tradičního čínského lvího tance v srbském Bělehradě. FOTO – CGTN

Ohňostrojem, lvím tancem a festivalem chutí přivítali Srbové a zámořští Číňané v sobotu v Bělehradě čínský nový rok.

Ústřední oslava v bělehradské pevnosti Kalemegdan přilákala stovky lidí, včetně srbské premiérky Any Brnabičové a čínského velvyslance v Srbsku Čchen Bo, které bavili lví tanečníci, kteří sem přiletěli z Číny.

»Jménem našeho lidu vám (Číně a Číňanům) přeji hodně zdraví, štěstí a mnoho nových ekonomických úspěchů,« řekla Brnabičová a přislíbila další posílení »železného přátelství« mezi oběma zeměmi.

Poselství »Šťastný čínský nový rok« bylo vysíláno z bělehradské věže, nejvyšší budovy v této části Balkánu.

People dine at a restaurant in Chinatown in London, the United Kingdom, January 20, 2023. /Xinhua

Lidé obědvají v restauraci v čínské čtvrti v Londýně, Spojené království. FOTO – CGTN

Ve Spojeném království navštívili návštěvníci čínskou čtvrť v Londýně vyzdobenou lampiony a nenechali si ujít příležitost pořídit si selfie na oslavu roku zajíce.

Ve Skotsku oslavil Edinburgh čínský nový rok celou řadou akcí a aktivit, včetně koncertů, světelné show a možností pro obyvatele vyzkoušet si čínskou kaligrafii.

»Tady v Edinburghu jsme uspořádali největší oslavy čínského nového roku ve Skotsku, aby se lidé v Edinburghu mohli zapojit, pořádně se pobavit a skutečně přivítat tento nový rok úspěchu a štěstí, rok králíka,« řekl Robert Aldridge, starosta města.

The Empire State Building lit up in red for the Chinese New Year in New York, the United States, January 20, 2023. /Xinhua

Empire State Building se na čínský Nový rok v New Yorku ve Spojených státech rozsvítila červeně. FOTO – CGTN

Na druhé straně Atlantiku se Empire State Building, známá dominanta New Yorku, od pátečního večera již po třiadvacáté v řadě rozsvítila červeně.

»Jsme velmi rádi, že můžeme vyjádřit srdečné novoroční přání celé čínské komunitě zde ve Spojených státech, po celém světě a zejména v Číně,« řekl Tony Malkin, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Empire State Realty Trust, na slavnostním ceremoniálu, při kterém byla také odhalena výstava oken na Páté avenue.

Turisté si mohou ve stánku v 86. patře Empire State Building zakoupit také hračky pandy, červené obálky, cukrovinky, látky a vějíře v čínském stylu.

(pr)

Předchozí článekJá budu volit naději!
Další článekOd policie odchází víc lidí, než k ní nastoupí. Projedná to Bezpečnostní rada státu

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here