Čínský tým mise Tianwen-1 získal nejvyšší ocenění v oblasti kosmonautiky

Čínský tým pro vývoj kosmické lodi Tianwen-1 získal na 73. mezinárodním astronautickém kongresu, který se konal v Paříži ve Francii, Světovou kosmickou cenu, nejvyšší ocenění udělované Mezinárodní astronautickou federací (IAF), uvedla Čínská společnost pro leteckou a kosmickou vědu a techniku (CASC).

Tým »nabídl inovativní možnost úspěšného průzkumu Marsu« a »mimořádně přispěl« k rozvoji technologie průzkumu hlubokého vesmíru, uvedla IAF.

Čínský tým pro vývoj kosmické lodi Tianwen-1 získal cenu IAF World Space Award. FOTO – CGTN

Sonda Tianwen-1 se skládá z orbiteru, landeru a roveru. Sonda odstartovala 23. července 2020 a 15. května 2021 přistála na předem vybrané přistávací ploše v Utopia Planitia, rozlehlé marťanské planině, což znamená, že Čína poprvé přistála se sondou na této planetě.

K 15. srpnu 2021 rover Zhurong pracoval na povrchu Marsu 90 marsovských dní. V květnu přešlo do klidového režimu, když přečkávalo prachovou bouři a zimní období na rudé planetě. Mezitím orbitální sonda pokračuje ve vědeckém výzkumu na oběžné dráze mise dálkového průzkumu Země, uvádí Čínská akademie kosmických technologií (CAST), podřízená CASC.

Orbitální sonda pracuje již více než 780 dní a rover od minulého čtvrtka urazil na povrchu Marsu 1921 metrů. Po dokončení cílených vědeckých průzkumných misí získaly orbiter a rover 1480 gigabajtů nezpracovaných vědeckých dat.

První průzkumná mise země na Marsu tak poprvé v historii dosáhla oběhu, přistání a pohybu po Marsu v rámci jedné mise. Podle CAST to »ukazuje moudrost čínského lidu a svědčí o tom, že Čína poskočila na přední příčky v planetárním výzkumu«.

Světová kosmická cena IAF je nejprestižnějším oceněním federace. Uděluje se vědcům, kteří se mimořádně zasloužili o pokrok světových kosmických aktivit díky vynikajícímu přínosu v oblasti kosmické vědy, technologie, medicíny, práva nebo managementu.

Je to již podruhé, co byla tato pocta udělena čínskému kosmickému týmu. V červenci 2020 získali toto ocenění tři vědci z týmu lunární přistávací mise Chang‘ e-4, který poprvé v historii měkce přistál na odvrácené straně Měsíce a udržoval reléovou komunikaci mezi odvrácenou stranou Měsíce a Zemí.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy