Home Zahraničí Čínský zahraniční obchod v roce 2023 odstartoval úspěšně

Čínský zahraniční obchod v roce 2023 odstartoval úspěšně

Letecký snímek pořízený 13. března 2023 ukazuje kontejnerový terminál přístavu Tchaj-cang ve východočínské provincii Ťiang-su. FOTO - Xinhua/Li Bo

Čínský zahraniční obchod letos dobře odstartoval a podle pondělního vyjádření představitele celní správy má vzestupnou tendenci.

Počet kontejnerů určených k vývozu od konce února roste, uvedl na tiskové konferenci vedoucí Generální správy cel (GAC) Jü Ťien-chua a reagoval tak na nedávné zprávy o prázdných kontejnerech nahromaděných v čínských přístavech, které vyvolaly znepokojení ohledně obchodu.

Podle Jüa týdenní údaje GAC ukazují, že se obchod od února zlepšuje. Ačkoli zahraniční obchod se zbožím v prvních dvou měsících meziročně poklesl o 0,8 %, vývoz se zvýšil o více než očekávaných 0,9 %, uvedl Jü.

Obchodníci hlásí zvýšený počet nových objednávek a celkový vývoz elektromobilů, lithium-iontových baterií a solárních baterií v prvních dvou měsících prudce vzrostl, uvedl Jü. Dodal, že tyto hlavní faktory by mohly v následujících měsících podpořit růst obchodu.

Yü také varoval před potenciálními problémy, jako je útlum zahraniční poptávky a zpomalení plateb z některých zemí. Světová obchodní organizace loni v říjnu snížila svou prognózu růstu světového obchodu pro rok 2023 z 3,4 % na 1 %.

»Pod složitým zahraničněobchodním klimatem se skrývají příležitosti a výzvy jsou spíše globální než lokální,« uvedl Yü a vyjádřil důvěru v zajištění stabilního růstu obchodu v letošním roce, protože čínské hospodářské oživení pokračuje.

(Xinhua)