ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Členové radikální skupiny Hamás, kteří 7. října pronikli na izraelské území, měli k dispozici podrobné mapy měst a vojenských základen a také informace o »slabých místech na obrněných vozidlech izraelské armády«, uvedl deník The Wall Street Journal.

Zpravodajové listu analyzovali dokumenty nalezené na místech útoků Hamásu a také osobní věci nalezené na tělech mrtvých bojovníků Hamásu. Podrobné instrukce psané v arabštině ukazují na vysoký stupeň plánování a seriózní shromažďování zpravodajských informací, napsal list.

»Přesně věděli, jaké budou cíle,« citoval WSJ Michaela Milshteina, bývalého důstojníka izraelské vojenské rozvědky. Jeden z dokumentů, označený v arabštině jako »přísně tajný« a datovaný 15. června 2023, ukazuje plán infiltrace kibucu Mefalsim. Píše se v něm, že »dva pětičlenné týmy a velitel provedou operaci v ‚hodinu S, den Y‘«. Čtrnáctistránkový dokument obsahuje mapy a letecké snímky komunity spolu s informací, že v ní žije přibližně 1000 obyvatel a je střežena dobrovolnickou bezpečnostní jednotkou. Upozorňuje také na to, že izraelské jednotky, které sídlí nedaleko, mohou dorazit »během 3-5 minut«. V plánu se uvádí, že militanti měli vzít rukojmí k vyjednávání. Mefalsim byl skutečně napaden členy HAMAS 7. října, uvádí noviny.

Napětí na Blízkém východě se znovu rozhořelo poté, co bojovníci Hamásu pronikli do Izraele z pásma Gazy. Palestinské hnutí svůj útok označilo za reakci na akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá na jeruzalémské Chrámové hoře. Izrael vyhlásil stav válečné pohotovosti, vyhlásil úplnou blokádu Gazy a začal provádět údery na palestinskou enklávu i na některé oblasti v Libanonu a Sýrii. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu. Více než 1500 Palestinců bylo zabito a více než 7200 utrpělo zranění; v Izraeli je počet mrtvých přibližně 1500 a téměř 4000 lidí bylo zraněno.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. No ak mali tak mali. Zrejme sa im to podarilo získať pomocou svojich tajných agentov v radoch Izraelských ozbrojených síl. Inak by sa asi len ťažko mohli k takýmto citlivým informáciám dostať. Leda, že by im ich poskytli samotný Američania. S tých by to vystalo, myslím si.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here