Home Zahraničí Conte: Konflikt na Ukrajině odhalil podřízenost lídrů EU Spojeným státům

Conte: Konflikt na Ukrajině odhalil podřízenost lídrů EU Spojeným státům

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Strategie NATO týkající se konfliktu na Ukrajině, založená na vojenských dodávkách a logice eskalace, selhala, zatímco samotná krize odhalila neschopnost EU ukázat vůdčí schopnosti a zdůraznila její podřízenost USA. Tento názor vyjádřil bývalý italský premiér a současný vůdce opozičního Hnutí pěti hvězd Giuseppe Conte.

»Dosavadní strategie NATO, založená na neustálých vojenských dodávkách Ukrajině a logice eskalace, nevedla k vojenské porážce Ruska: nedošlo k porážce ruské armády v Bachmutu, nedošlo k rozpadu jejích vojenských jednotek, nedošlo k ústupu v ukrajinské protiofenzívě. Hospodářské a finanční sankce uvalené na Rusko nevedly k jeho bankrotu a nepodkopaly jeho ekonomiku,« napsal Conte na své stránce na Facebooku.

»Izolace Ruska se v žádném případě nestala skutečností. Naopak – právě skončil 15. summit skupiny BRICS s konkrétní vyhlídkou na její další rozšíření v roce 2024, které by zahrnovalo 45 % světové populace a 38,2 % světového HDP,« pokračoval.

Podle Conteho »konflikt v srdci staré Evropy odhalil neschopnost Evropské unie vypracovat účinnou společnou strategii a projevit nezávislé politické a hospodářské vedení, což naopak zdůraznilo podřízenost evropských lídrů Spojeným státům«. Jak bývalý italský premiér poznamenal, jeho strana byla vždy »přesvědčena o mylnosti snahy o vojenskou porážku Ruské federace«.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here