Home Zahraničí Čtyři německé spolkové země se chystají zrušit izolaci pro nakažené koronavirem

Čtyři německé spolkové země se chystají zrušit izolaci pro nakažené koronavirem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Hesensko a Šlesvicko-Holštýnsko se chystají zrušit povinnou izolaci pro lidi, kteří se nakazili koronavirem. Informuje o tom dnes agentura DPA. Nahradit je má soubor jiných povinností, například nošení roušek a respirátorů. Spolkové země se odkazují na zkušenost Rakouska, kde rovněž od letošního léta není izolace nakažených povinná. Federální ministr zdravotnictví Karl Lauterbach označil rozhodnutí za velkou chybu.

Zástupci čtyř spolkových zemí se dohodli, že povinnost zruší v nejbližší době. Podle bavorského ministra zdravotnictví Klause Holetscheka by se tak v jeho spolkové zemi mělo stát příští týden. Holetschek uvedl, že zrušení izolace neznamená otevření volné cesty nákaze. »Nastal čas svěřit lidem větší osobní odpovědnost,« řekl ministr zdravotnictví Bádenska-Württemberska Manfred Lucha, podle kterého rozhodnutí otevírá novou fázi přístupu k pandemii.

Izolaci nahradí povinnost pro nakažené nosit roušku ve vnitřních prostorech či venku, když nelze dodržet rozestup alespoň 1,5 metru. Nakažení budou mít zakázané návštěvy v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízení.

»Nyní není žádný zdravotnický důvod pro zrušení povinné izolace,« uvedl Lauterbach, podle kterého Německo bude v zimě pravděpodobně čelit vážné vlně koronavirové nákazy. Už nyní země zaznamenává týdně zhruba 1000 úmrtí v souvislosti s covidem-19, dodal ministr, podle kterého ale rozhodnutí spolkových zemí nemohou federální úřady zabránit.

Čtveřice zemí poukazuje mimo jiné na zkušenost Rakouska, kde povinnou izolaci zrušili letos v létě. Podle německých zástupců to nemělo žádný negativní dopad.

V České republice platí pro lidí, u kterých se nákaza prokáže PCR testem, povinná sedmidenní izolace.

Spolkové státy také vyzvou federální ministerstvo zdravotnictví, aby nechalo upravit doporučení Institutu Roberta Kocha (RKI) o pětidenní izolaci. Již dříve federální ministr spravedlnosti Marco Buschmann uvedl, že si spolkové země mohou schválit pravidla, která se odchylují od doporučení RKI.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here