Další věřitelé mohou být v důsledku bankovních otřesů v USA ohroženi úpadkem

Další americké regionální banky by se mohly potýkat se ztrátou důvěry investorů a podlehnout zhoršení obchodních výsledků v rámci bankovních otřesů, protože First Republic Bank se nadále snaží najít cestu ze současné krize.

First Republic Bank, americká regionální banka se sídlem v San Francisku, na sebe znovu upoutala pozornost poté, co nově zveřejněné údaje ukázaly, že klienti v prvním čtvrtletí stáhli vklady v hodnotě ohromujících 102 miliard amerických dolarů. V úterý se akcie banky propadly o téměř 50 % a ve středu o 30 %.

Uvádí se, že banka zkoumá možnosti prodeje aktiv v hodnotě 50 až 100 miliard amerických dolarů za vyšší než tržní úrok, aby obnovila rovnováhu ve svém účetnictví.

Pokud se bance nepodaří včas dosáhnout záchranného plánu, bude pravděpodobně svěřena do správy Federálnímu úřadu pro pojištění vkladů (FDIC) a bude následovat banky Silicon Valley Bank a Signature Bank, které zkrachovaly v březnu.

Předseda Federální korporace pro pojištění vkladů Martin Gruenberg se účastní slyšení senátního výboru pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti na téma »Nedávné úpadky bank a reakce federálních regulačních orgánů« na Kapitolu ve Washingtonu, D. C., Spojené státy americké, 28. března 2023. FOTO – Xinhua/Liu Jie

Navzdory údajným snahám First Republic Bank přesvědčit velké banky, aby se podílely na ztrátě několika miliard amerických dolarů, bránily banku před pádem a platily více členských poplatků FDIC, zůstávají někteří analytici k účinnosti tohoto přístupu skeptičtí.

Pro banku First Republic Bank bude těžké prodat část svých úvěrů a cenných papírů za cenu výrazně vyšší než tržní, i když největší obavy investorů jsou z toho, že banka First Republic Bank přejde pod správu FDIC, uvedl David Chiaverini, výkonný ředitel pro průzkum akciového trhu ve společnosti Wedbush Securities.

Je těžké si představit, že by jak Jamie Dimon, generální ředitel (CEO) J. P. Morgan, nebo Brian Moynihan, CEO Bank of America, tak i Jane Fraserová, CEO Citigroup, souhlasili s nákupem hypoték a státních dluhopisů v hodnotě pěti miliard dolarů za ceny výrazně vyšší, než jsou tržní sazby, řekl Don Bilson, vedoucí týmu Gordon Haskett Research Advisors.

Každým dnem je jasnější, že First Republic Bank je odepsaná, a jedinou otázkou je, zda FDIC vstoupí do hry před víkendem nebo během něj, uvedl Bilson ve středeční zprávě.

Kromě toho by v případě hromadného výběru vkladů mohlo být ohroženo více regionálních bank, které by mohly být v důsledku probíhajících bankovních otřesů převzaty velkými bankami.

Nedávný výzkum, který provedli ekonomové několika amerických univerzit na žádost deníku The New York Times, ukázal, že úpadky Silicon Valley Bank a Signature Bank mají pokračující potenciál způsobit rozsáhlé škody celému bankovnímu sektoru, v němž se finanční situace mnoha bank zhoršila v důsledku toho, že americký Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby, aby zkrotil inflaci.

Agentura Moody’s Investor Services nedávno snížila rating 11 amerických regionálních bank, mimo jiné Zions Bancorporation, U.S. Bank a Western Alliance Bank.

Na fotografii ze 4. dubna 2023 je budova banky Credit Suisse ve švýcarské Ženevě. Credit Suisse, která nedávno oznámila fúzi se švýcarským bankovním gigantem UBS, uspořádala v úterý v Curychu svou poslední výroční valnou hromadu. FOTO – Xinhua/Lian Yi

Bankovní otřesy v USA ještě neskončily a očekává se, že v americkém bankovním sektoru dojde k rozsáhlé restrukturalizaci, uvedl Tchien-jang Wang, docent na katedře financí a obchodu s realitami na Coloradské státní univerzitě.

Mnoho středních a malých bank nepřežije úbytek vkladů a některé z nich budou muset být převzaty velkými bankami za nízkou cenu, řekl Wang během nedávného webináře.

Americké banky platí více za udržení vkladů, vytvářejí více rezerv pro možné ztráty z úvěrů v případě potenciální recese a nyní se více zaměřují na vytváření kapitálu, než aby jej vracely akcionářům formou dividend a zpětných odkupů, uvádí se ve zprávě švýcarského bankovního gigantu UBS.

Dlouho očekávané hospodářské výsledky amerických bank za 1. čtvrtletí nepřinesly žádné nové varovné signály signalizující napětí v bankovním sektoru, což do značné míry vyvrátilo obavy ze systémových rizik, uvedla UBS.

UBS uvedla, že nadále preferuje akcie finančních společností v nejnižším pásmu a nadále očekává, že prognózy a odhady budou mít v nadcházejících čtvrtletích klesající tendenci s tím, jak se budou stále více projevovat problémy s oceňováním vkladů a jak bude ekonomika oslabovat.

UBS uvedla, že akcie finančních společností bude preferovat nejméně, protože nadále očekává, že prognózy a odhady budou v nadcházejících čtvrtletích klesat v důsledku stále zřejmějších problémů s oceňováním vkladů a oslabováním ekonomiky.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy