Home Zahraničí Další země usilují o vstup do BRICS

Další země usilují o vstup do BRICS

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Mnoho zemí světa začalo v poslední době podávat žádosti o členství ve skupině BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika). Agentuře TASS to v sobotu řekl Anil Suklal, zvláštní vyslanec pro Asii a BRICS na jihoafrickém ministerstvu zahraničí a jihoafrický šerpa při BRICS.

»Formální i neformální žádosti o vstup do BRICS přicházejí neustále, téměř každý týden« řekl. V dubnovém rozhovoru pro indický televizní kanál Suklal uvedl, že o členství v BRICS usiluje 19 zemí, z nichž 13 podalo žádost. V rozhovoru s agenturou TASS však zmínil již 30 zemí.

S odvoláním na interní dokumenty BRICS zpravodajský portál New Zimbabwe na začátku tohoto týdne uvedl, že o vstup do skupiny BRICS v současné době usilují: Afghánistán, Alžírsko, Argentina, Bahrajn, Bangladéš, Bělorusko, Egypt, Indonésie, Írán, Kazachstán, Mexiko, Nikaragua, Nigérie, Pákistán, Saúdská Arábie, Senegal, Súdán, Sýrie, Thajsko, Tunisko, Turecko, Spojené arabské emiráty, Uruguay, Venezuela, Zimbabwe. Všichni však musí počkat, až se členové BRICS dohodnou na základní koncepci rozšíření skupiny. Tím se v současné době zabývají šerpové BRICS, kterým předsedá Suclal.

»Pokračujeme v práci na koncepci rozšíření BRICS,« poznamenal Suklal. »Závěrečné zasedání šerpů s touto agendou se bude konat 29.-31. května. Na základě jeho výsledků bude zpráva o koncepci předložena ministrům zahraničí BRICS, kteří se sejdou 1. června v Kapském Městě.«

Suklal poznamenal, že úkol vypracovat koncepci rozšíření BRICS, zásady, standardy, kritéria a pravidla byl stanoven v roce 2022 vedoucími představiteli skupiny na závěr jejich summitu, který se konal za čínského předsednictví. »Existuje principiální rozhodnutí, že se BRICS rozšíří,« zdůraznil. »Připravujeme příslušný koncepční dokument pro ministry zahraničí BRICS.« Nevyloučil, že konečné rozhodnutí o rozšíření BRICS bude přijato na summitu sdružení, který se bude konat v srpnu v jihoafrickém Johannesburgu.

Brazílie, Rusko, Indie a Čína vytvořily skupinu BRIC v roce 2006. Jihoafrická republika se k nim připojila v roce 2011, čímž se stala součástí BRICS.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here