Home Zahraničí Dánsko hodlá na moři zasahovat proti tankerům s ruskou ropou

Dánsko hodlá na moři zasahovat proti tankerům s ruskou ropou

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dánsko se chystá kontrolovat a v případě potřeby zadržovat tankery s ruskou ropou, které proplouvají dánskými vodami, jako součást nových plánů Bruselu na kontrolu námořních dodávek této ropy, píše The Financial Times.

Podle listu se to týká tankerů s ropou, které projíždějí dánskými kanály bez západního pojištění. Podle zákona to vládám umožňuje kontrolovat lodě, které podle jejich názoru představují hrozbu pro životní prostředí. Tankerové lodě dodávají téměř 60 % ruské ropy z celkového množství ruských námořních expertů z Baltského moře do Severního moře.

Dánská vláda a Evropská komise se k tomu odmítly vyjádřit, dodaly FT. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v komentáři k plánům Dánska vyzval k dodržování pravidel mezinárodní obchodní námořní dopravy. Kreml sice v tuto chvíli prý »nemá takovéto informace«, ale »na druhou stranu by v tomto ohledu měli být všichni předem upozorněni na nutnost dodržovat všechna pravidla mezinárodní obchodní námořní dopravy,« uvedl Peskov.

»Počkejme si na nějaké podstatné informace a pak diskutujme o tom, co se dá dělat,« dodal Peskov v odpovědi na otázku, jaká opatření může Moskva přijmout, pokud taková omezení ze strany Kodaně vstoupí v platnost.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here