FOTO - pixabay

Demokratický senátor za americký stát Arizona Mark Kelly v úterních volbách do Senátu obhájil svoji funkci, píše agentura Reuters. Demokraté i republikáni tak nyní mají v této komoře Kongresu po 49 křeslech. O tom, zda si demokraté současnou těsnou většinu udrží, rozhodnou výsledky ze států Nevada a Georgia.

Kelly je manželem Gabby Giffordsové, která v roce 2011, kdy byla členkou Sněmovny reprezentantů, přežila pokus o atentát. Kelly ve volebním klání porazil republikána Blakea Masterse, jehož kandidaturu podpořil bývalý americký prezident Donald Trump.

K tomu, aby demokraté získali ve stočlenném Senátu většinu, jim stačí už jen jedno křeslo, protože viceprezidentka Kamala Harrisová má dva hlasy.

Složení obou komor amerického Kongresu bude mít zásadní vliv na to, jak se Joe Bidenovi po dva zbývající roky v úřadu bude dařit prosazovat jeho program. Republikáni pravděpodobně ovládnou Sněmovnu reprezentantů.

O konečném výsledku senátních voleb v Georgii se rozhodne až 6. prosince, kdy se bude konat druhé kolo hlasování. Utká se v něm současný senátor, demokrat Raphael Warnock, s republikánem a někdejším hráčem amerického fotbalu Herschelem Walkerem. Očekává se, že obě strany nyní v tomto státu povedou intenzivní kampaň na podporu svých kandidátů. V Nevadě je zatím rozdíl mezi oběma kandidáty do Senátu velmi těsný.

(cik, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here