Home Zahraničí Deset let spolupráce mezi Čínou a CEEC: Pokrok a vyhlídky

Deset let spolupráce mezi Čínou a CEEC: Pokrok a vyhlídky

Nákladní vlak z Číny do Evropy naložený 50 kontejnery obuvnického zboží z Jinhua ve východočínské provincii Zhejiang směřuje na evropský trh přes přístav Manzhouli. Za jediný den Zhejiang vyslal 85 vlaků z Číny do Evropy a Střední Asie s celkem 7452 kontejnery. FOTO - CRI

Tento týden úspěšně proběhlo Mezinárodní sympozium na téma »Deset let spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy: Pokrok a vyhlídky«. Zástupci think-tanků z Číny a zemí střední a východní Evropy zhodnotili mimořádnou cestu spolupráce mezi Čínou a střední a východní Evropou (CEEC) a úspěchy, kterých dosáhla za posledních deset let.

Mechanismus spolupráce Číny a zemí střední a východní Evropy, který se stal důležitou platformou pro neustálé prohlubování přátelských vztahů a rozšiřování polí spolupráce mezi Čínou a CEEC, vznikl v roce 2012. Během posledních deseti let se díky společné podpoře vůdců Číny a CEEC spolupráce vždy držela principu rozsáhlých konzultací, společného příspěvku, sdílených výhod, vzájemného respektu, vzájemného prospěchu a oboustranně výhodných výsledků, což nejenže vytvořilo příležitosti pro podniky v Číně a zemích střední a východní Evropy, ale významně i přispělo k udržitelnému a stabilnímu rozvoji vztahů mezi Čínou a EU.

O své názory se na sympoziu podělili zástupci think-tanků z České republiky, Slovenska, Albánie, Bulharska, Chorvatska, Řecka, Maďarska, Černé Hory, Polska, Severní Makedonie, Rumunska, Srbska, Slovinska a dalších zemí střední a východní Evropy.

Vědci z Číny a ze zahraničí se obecně domnívají, že spolupráce mezi Čínou a střední a východní Evropou je důležitou součástí vztahů mezi Čínou a EU, a tato spolupráce je důležitá i při budování »Pásma a stezky,. Tento mechanismus za dobu deseti let od svého vzniku významně přispěl k posílení vzájemné politické důvěry mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy, k posílení hospodářské a obchodní spolupráce a mezilidských a kulturních výměn a k podpoře bilaterálních vztahů, což, posunulo vztah mezi oběma stranami na bezprecedentně novou úroveň.

(pr)

Předchozí článekZemřel Gustík, populární polský herec Franciszek Pieczka
Další článekPřed 65 lety byl spuštěn první jaderný reaktor v Československu

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here