Home Zahraničí Devět arabských zemí vyzývá přes OSN Izrael a Hamás k zastavení palby

Devět arabských zemí vyzývá přes OSN Izrael a Hamás k zastavení palby

ILUSTRAČNO FOTO - pixabay

Devět arabských zemí vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby zavázala strany blízkovýchodního konfliktu k okamžitému zastavení palby.

Společné prohlášení přijaté ministry zahraničí Bahrajnu, Egypta, Jordánska, Kataru, Kuvajtu, Maroka, Spojených arabských emirátů, Ománu, Kataru a Saúdské Arábie vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby »zavázala strany k okamžitému a trvalému příměří«. Vrcholní diplomaté poukázali na skutečnost, že právo na sebeobranu zaručené Chartou OSN neospravedlňuje porušování mezinárodního práva a že neoznačení toho, co se děje, za hrubé porušení humanitárního práva se rovná zelenou pro pokračování této praxe.

Arabské země »odmítají útoky na civilisty, veškeré násilné a teroristické činy proti civilistům«, jakož i ničení infrastruktury, a odsuzují »individuální a kolektivní násilné přemísťování Palestinců v Gaze] a politiku kolektivních trestů«, kterou Izrael vůči obyvatelstvu palestinské enklávy provádí.

Ministři zahraničí devíti arabských zemí rovněž vyjadřují »hluboké znepokojení nad možností rozšíření současné konfrontace do dalších oblastí Blízkého východu a vyzývají všechny strany k maximální zdrženlivosti«. Podle prohlášení by »rozšíření tohoto konfliktu mělo vážné důsledky jak pro národy regionu, tak pro bezpečnost a stabilitu ve světě«.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here