Home Zahraničí Digitalizované pečetění kontejnerů zefektivňuje logistické operace

Digitalizované pečetění kontejnerů zefektivňuje logistické operace

Letecký snímek pořízený 13. března 2023 ukazuje kontejnerový terminál přístavu Tchaj-cang ve východočínské provincii Ťiang-su. FOTO - Xinhua/Li Bo

Čínští vědci vyvinuli technologii digitalizovaného pečetění kontejnerů a prosadili ji jako mezinárodní standard, aby usnadnili globální kontejnerovou přepravu.

Podle výzkumníků z Východočínské normalizační univerzity (ECNU) byla norma pro kontejnery oficiálně vydána Mezinárodní organizací pro normalizaci (IOS) ve švýcarské Ženevě.

Tento pozoruhodný pokrok znamená zásadní průlom v zavádění mezinárodních norem v oblasti logistiky a dopravy a také pokrok v digitalizaci kontejnerové logistiky.

Výzkumní pracovníci ECNU věnovali osm let rozsáhlému výzkumu a vývoji (R&D) technologie uzavírání kontejnerů pomocí QR kódu nebo technologie Near Field Communication (NFC) spolu s jejím průmyslovým využitím. Jejich úsilí vedlo k významnému přínosu pro zvýšení úrovně inteligence mezinárodní kontejnerové přepravy a snížení logistických nákladů.

Při přepravě kontejnerů je každý z nich opatřen plombou, která umožňuje sledovat dodací a bezpečnostní podmínky kontejneru a slouží jako předávací protokol. Tradiční mechanické plomby jsou však náchylné k nezákonné manipulaci, což vede k pašování nebo krádeži během logistického procesu.

Díky poslednímu vývoji se plomby kontejnerů změnily z mechanických na digitální a využívají sílu družic BeiDou a nízkooběžných satelitů. Tento technologický pokrok umožnil vizualizované, sledovatelné a do velkých dat integrované monitorování kontejnerových plomb v reálném čase.

Plomby kontejnerů vybavené NFC nebo QR kódem jsou typem elektronického zámku, který usnadňuje sledování přepravy a monitorování bezpečnostního stavu, uvedl Pao Čchi-fan, profesor ECNU.

Dodal, že poprvé byl návrh výzkumného projektu předložen IOS v prosinci 2017 a v červnu 2021 prošel posouzením třetí návrh.

V současné době se digitalizované kontejnerové plomby používají v různých průmyslových odvětvích a aplikacích, jako je inspekce a karanténa v Číně, vnitrostátní obchodní kontejnerová přeprava, přeprava nebezpečného zboží, energie, potravin a každodenních chemických produktů, jakož i petrochemický průmysl a logistika.

Od roku 2019 společnost Sinotrans Container Lines, poskytovatel námořních přepravních služeb, na svých asijských trasách hojně využívá kontejnerové plomby vybavené NFC nebo QR kódy.

Podle Paa bylo mimo jiné do Spojených států a Kanady prodáno téměř 6 milionů kontejnerových plomb a objem objednávek se rok od roku zvyšuje.

(Xinhua)