Home Zahraničí DLR, LLR, Záporožská a Chersonská oblast zahájily hlasování o připojení k Rusku

DLR, LLR, Záporožská a Chersonská oblast zahájily hlasování o připojení k Rusku

FOTO - ČTK/AP

V Doněcké a Luhanské lidové republice, jakož i v Chersonské oblasti a v osvobozených oblastech Záporožské oblasti začaly v dnes v 8.00 hodin ráno referenda o připojení k Rusku. V řadě ruských měst se pak otevřely volební místnosti pro uprchlíky.

Ústřední volební komise Chersonské oblasti očekává, že se plebiscitu zúčastní přibližně 750 000 lidí, v Záporožské oblasti je registrováno půl milionu voličů. V DLR byly vytištěny hlasovací lístky pro referendum pro 1,5 milionu voličů.

Prezident DLR Denis Pušilin referendum označil za »vyvrcholení naší společné těžké cesty« a poděkoval všem »za jejich odvahu, nezničitelnou statečnost a víru v naši velkou vlast«. »Hlas každého z vás potvrdí pravdu: Donbas je Rusko,« dodal.

»Jako hlava republiky na základě výsledků referenda požádám ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zvážil otázku našeho připojení k Ruské federaci v souladu s postupem stanoveným ruskými zákony,« řekl v ruské státní televizi prezident LLR Leonid Pasečnik.

Pro obyvatele DLR je k dispozici 450 volebních místností v republice a více než 200 v Rusku. Ústřední volební komise LLR otevřela 461 volebních místností v republice a 201 v Rusku. V Záporožské oblasti bylo v regionu zřízeno 394 volebních místností a dalších 102 v Rusku, LLR, DLR a Chersonské oblasti. Občané Chersonské oblasti mohou odevzdat svůj hlas v některé z osmi územních nebo 198 místních volebních komisí, případně tak mohou učinit na Krymu, v Moskvě nebo v jiných ruských městech.

Hlasování bude pokračovat až do 27. září, kdy začne sčítání hlasů.

Referend se účastní mezinárodní skupiny pozorovatelů. Jejich členové jsou z Venezuely, Středoafrické republiky, Itálie, Moldávie, Španělska ale i z České republiky a Slovenska.

(cik, TASS)

Předchozí článekPenaltu chci proměnit ve prospěch týmu, říká kandidát na primátora »Budějc« Vojtěch Filip
Další článekBlíží se Slovácký festival chutí a vůní. Letos je motivem švestky neboli trnky

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here