Home Zahraničí Dnešní stávka britských pohraničníků by mohla vést ke zpoždění na letištích

Dnešní stávka britských pohraničníků by mohla vést ke zpoždění na letištích

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Cestující na britských letištích se dnes mohou potýkat se zpožděními, jelikož pohraničníci kontrolující pasy zahájili poslední z řady stávek kvůli platům v době krize životních nákladů. Informovala o tom agentura AP. Na letištích Gatwick a Heathrow zatím nebyly hlášeny žádné problémy, uvedla BBC.

Předpokládá se, že na Heathrow, nejvytíženějším letišti ve Spojeném království, se budou tvořit delší fronty než jinde. Letiště tvrdí, že dnes ráno je provoz cestujících plynulý. Letiště Gatwick očekává, že dnešní den bude druhým nejrušnějším dnem ve vánočním období.

Stávka zaměstnanců pohraniční stráže by měla pokračovat až do konce roku s výjimkou příštího úterý. Mohla by se dotknout statisíců cestujících. Britská vláda však uvedla, že na letištích bude vypomáhat mimo jiné armáda.

Podle informací BBC přestaly společnosti British Airways a Virgin Atlantic prodávat nové letenky na příchozí lety na letiště Heathrow ve dnech, kdy budou pohraničníci stávkovat.

Stávky vyvíjejí tlak na konzervativní vládu premiéra Rishiho Sunaka, která odmítá požadavky zaměstnanců veřejného sektoru na výrazné zvýšení platů. Inflace v Británii v listopadu dosáhla 10,7 procenta, což způsobily především ceny potravin a energií.

Stávkovat se dnes chystají také zaměstnanci bezpečnostních služeb v dopravní společnosti Eurostar, zaměstnanci úklidových služeb v některých železničních společnostech či zaměstnanci poštovních služeb a některých vládních úřadů.

V Anglii a Walesu ve středu stávkovali kvůli sporům o platy desítky tisíc pracovníků záchranné služby, včetně záchranářů a operátorů, znovu plánují stávkovat ve středu 28. prosince.

(čtk)