Home Zahraničí Dočasný prezident Gabonu prohlásil, že země přijme novou ústavu

Dočasný prezident Gabonu prohlásil, že země přijme novou ústavu

FOTO - pixabay

V Gabonu bude vypracována nová ústava, o níž bude uspořádáno celostátní referendum, a následně proběhnou volby. Oznámil to generál Brice Clotaire Oligie Nguema bezprostředně poté, co složil přísahu jako prezident Gabonu na přechodné období. Inaugurační ceremoniál vysílal v přímém přenosu zpravodajský portál Gabon media time.

»Gabonští občané by měli mít možnost přijmout novou ústavu země v referendu,« řekl Oligie Nguema. »Musí být také přijat nový volební zákon a trestní zákoník.«

Oligie Nguema prohlásil, že po skončení přechodného období se v Gabonu uskuteční svobodné a transparentní volby. Neřekl však, jak dlouho bude toto období trvat. Oligie Nguema prohlásil, že nová gabonská vláda bude sestavena brzy. »S novou vládou složenou ze zkušených lidí dáme každému občanovi šanci na lepší život,« řekl.

Nguema také jednal se zástupci politické opoziční platformy Alternativa 2023. Portál Gabon Media Time připomíná, že kandidát této koalice šesti stran Albert Ondo Ossa se v prezidentských volbách postavil proti stávající hlavě státu Alimu Ben Bongo Ondimbovi. Během rozhovorů se hovořilo o nutnosti sjednotit úsilí všech politických sil v Gabonu ve prospěch úspěšného předání moci v zemi.

Postoj armády

Armáda, která se v Gabonu dostala k moci, prohlásila, že jejím hlavním úkolem bude boj proti korupci. Na setkání s náboženskými představiteli země 31. srpna Nguema oznámil první výsledky prohlídek provedených po převratu u příbuzných svrženého prezidenta – jen v hotovosti bylo zabaveno více než 7,2 miliardy západoafrických franků (asi 12 milionů dolarů). Byl zřízen zvláštní bankovní účet, na který budou převedeny všechny zabavené prostředky, aby mohly být použity na rozvoj republiky.

Podle portálu Africa Intelligence se generál Nguema bezprostředně po převratu setkal s vysokými francouzskými představiteli, včetně velvyslance Alexise Lamecka a úředníků francouzské zahraniční zpravodajské služby (DGSE), a ujistil je o svém záměru posílit vztahy s Paříží. Poskytl také bezpečnostní záruky rodině Bongo, které bude přiznán čestný status exprezidenta. Nguema ujistil, že události v Gabonu nemají nic společného s převratem v Nigeru z 26. července. Neuvedl však, jak dlouho bude přechodné období trvat.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here