Home Zahraničí Dohoda o americkém dluhovém stropu prošla senátem a odvrátila federální bankrot

Dohoda o americkém dluhovém stropu prošla senátem a odvrátila federální bankrot

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americký prezident Joe Biden hodlá co nejdříve podepsat oběma komorami Kongresu schválený návrh zákona o zvýšení stropu státního dluhu, aby zabránil platební neschopnosti země. Uvádí se to v prohlášení amerického vůdce, které ve čtvrtek zveřejnila tisková služba Bílého domu.

»Těším se, že tento zákon podepíšu co nejdříve a že zítra (v pátek) také přímo oslovím Američany,« uvedl Biden.

Americký prezident uvedl, že dřívější dohody s republikány o zvýšení stropu státního dluhu jsou kompromisem, ale mohou zabránit platební neschopnosti. Dodal, že »nikdo při vyjednávání nedostane vše, co chce«.

Americká ministryně financí Janet Yellenová ve čtvrtek zveřejněném prohlášení zdůraznila, že platební neschopnost by zemi způsobila vážné potíže, včetně ztráty milionů pracovních míst a bilionů dolarů v úsporách domácností. Jak šéfka financí poznamenala, Kongres má povinnost zajistit, aby Spojené státy včas splácely své dluhy. Yellenová se vyslovila proti tomu, aby se víra v úvěruschopnost USA stala vyjednávacím trumfem.

Ujednání o vládním dluhu

Koncem minulého týdne Bílý dům a republikáni v Kongresu dosáhli dohody o zvýšení stropu státního dluhu USA do 1. ledna 2025. Návrh zákona, na němž se strany dohodly, počítá s 886 miliardami dolarů na obranu ve fiskálním roce 2024, 121 miliardami dolarů na zdravotní péči o veterány a 637 miliardami dolarů na další programy nesouvisející s obranou.

V lednu USA překročily zákonem stanovený dluhový strop ve výši 31,4 bilionu dolarů. V důsledku toho bylo americké ministerstvo financí nuceno uplatnit mimořádná opatření, aby mohlo pokračovat ve svých finančních operacích. Americká administrativa v posledních měsících vyzvala Kongres, aby dluhový limit zvýšil. Republikáni, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů, souhlasili se zvýšením dluhového stropu, ale pod podmínkou výrazného snížení rozpočtových výdajů.

Yellenová již dříve opakovaně varovala Kongres, že 5. června by administrativě mohla dojít nouzová opatření k dosažení dluhového stropu. V takovém případě, jak zdůraznila, by zemi hrozilo nesplácení federálního dluhu, což by vedlo k ekonomické katastrofě v USA a způsobilo otřesy v globální ekonomice.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here