Home Zahraničí Dohoda o obilovinách přispívá ke stabilitě světového trhu, měla by být prodloužena

Dohoda o obilovinách přispívá ke stabilitě světového trhu, měla by být prodloužena

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Černomořská obilná iniciativa přispívá ke stabilitě na světových trzích, proto je žádoucí její rozšíření. Celková situace na mezinárodních trzích s obilím je mnohem příznivější než v březnu 2022, uvedla ekonomka Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Monica Totova.

Podle ekonomky světové ceny pšenice v dubnu klesly o 2,3 %, a to především kvůli velkým vývozním zásobám v Austrálii a Rusku. »Trhy budou pravděpodobně i nadále doufat, že se podaří najít řešení prodlužující černomořskou obilnou iniciativu, jako tomu bylo v minulosti. Ale na rozdíl od března 2022, kdy ceny dosáhly vrcholu po náhlém zastavení vývozu z Ukrajiny, jsou nyní – na začátku května – světové trhy prozatím v jiné situaci a jsou dostatečně zásobeny blízkou sklizní a čerstvými zásobami. Kromě velkých exportních zásob v Austrálii a Ruské federaci se na jižní polokouli stále sklízí jarní plodiny a na severní polokouli brzy začne sklizeň ozimů,« vysvětlila.

Zároveň poznamenala, že možné ukončení dodávek obilí z Ukrajiny v rámci obilné dohody vnáší na trhy další nejistotu, která se více projevuje na budoucích zakázkách. Pokud dohoda nebude prodloužena, bude to mít podle Totové vliv na ceny. »Černomořská obilná iniciativa přispívá ke stabilitě světových trhů a také přináší příjmy ukrajinským zemědělcům, kterým umožňuje pokračovat v produkci,« uzavřela.

O dohodě o dodávkách obilí

Dne 22. července 2022 byl v Istanbulu podepsán balíček dokumentů o dodávkách potravin a hnojiv na mezinárodní trh, jehož součástí je i Černomořská obilná iniciativa. Ujednání byla původně uzavřena na 120 dní a loni v listopadu byla prodloužena na stejné období. Letos 18. března Rusko oznámilo prodloužení dohody o 60 dní a upozornilo, že to bude dostatečná doba na posouzení plnění memoranda podepsaného s OSN.

Ruské ministerstvo zahraničí upozornilo, že další rozhodnutí o prodloužení dohody bude záviset na opětovném připojení Rosselchozbank k systému SWIFT, obnovení dodávek zemědělské techniky, náhradních dílů a servisu, zrušení omezení pojištění a zajištění, zrušení zákazu vstupu do přístavů, obnovení provozu čpavkového potrubí ToljattiOdessa, odblokování zahraničních aktiv a účtů ruských společností zabývajících se výrobou a přepravou potravin a hnojiv.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here