Home Zahraničí Dohoda připravená EU znamená faktické uznání Kosova

Dohoda připravená EU znamená faktické uznání Kosova

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropskou unií připravená »Dohoda o cestě k normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem« znamená faktické uznání nezávislosti Kosova. Tento názor v úterý vyjádřil bývalý premiér neuznané entity a předseda Aliance pro budoucnost Kosova Ramush Haradinaj.

»Dohoda představuje faktické uznání nezávislosti Kosova, které se vrací k normálnímu politickému životu a bezpečnosti, k perspektivě euroatlantické integrace a k novým uznáním. Neméně důležitá zůstává další fáze jednání o dalších otevřených otázkách, pro které chci věřit, že se podaří najít nejlepší řešení, a tím uzavřít kapitolu uznání de iure mezi Kosovem a Srbskem,« napsal na své stránce na Facebooku Haradinaj.

»Dohoda o cestě k normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem« vyžaduje, aby Bělehrad skutečně uznal nezávislost samozvaného státu. Dokument zahrnuje vzájemné uznávání pasů, odmítnutí Srbska zastupovat Kosovo na světové scéně, výměnu diplomatických misí a právní závazky stran pracovat na »komplexní normalizaci vztahů«.

Podle šéfa diplomacie EU Josepa Borrella se na textu smlouvy předběžně dohodli srbští a kosovští představitelé při jednáních v Bruselu. Dohoda vstoupí v platnost až po stanovení způsobů jejího provádění. Současný kosovský premiér Albin Kurti mezitím prohlásil, že je »připraven« podepsat francouzsko-německou verzi dohody na jednáních v Bruselu 27. února, ale »srbský prezident Aleksandar Vučič není připraven«.

Srbská autonomní provincie Kosovo a Metohije vyhlásila nezávislost v roce 2008 a v poslední době usiluje o vstup do mezinárodních organizací. Více než polovina ze 193 států OSN, včetně Ruska, Indie a Číny, je proti uznání Kosova. Nezávislost Kosova neuznává ani pět z 27 zemí EU.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.