Home Zahraničí Doprava v Německu se zastavila, stávkují železničáři i zaměstnanci letišť

Doprava v Německu se zastavila, stávkují železničáři i zaměstnanci letišť

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Němečtí železničáři zahájili v pátek ve 03.00 hodin ráno stávku. Společnost Deutsche Bahn předem oznámila, že do 13.00 zruší všechny dálkové vlaky. Příměstská doprava bude během dopoledne vážně narušena.

Dopravní situaci v Německu komplikuje skutečnost, že paralelně probíhá stávka na čtyřech letištích – od čtvrtka stávkují pracovníci letišť Hamburk, Düsseldorf, Kolín nad Rýnem, Bonn a v pátek se k nim připojí kolegové ze Stuttgartu. Podle ADV bylo během dvou dnů zrušeno 700 letů.

Stávky jsou důsledkem různých nesouvisejících tarifních konfliktů. Odborový svaz Verdi požaduje 10,5% zvýšení mezd pro 2,5 milionu zaměstnanců, včetně pozemního personálu letiště. Další odborová organizace, EVG, požaduje zvýšení mezd pro pracovníky desítek autobusových dep a železničních dopravců. Odbory se snaží vyvinout maximální tlak na zaměstnavatele s ohledem na nadcházející kolo jednání.

Poslední velká stávka ochromila dopravní služby v celém Německu 27. března. Byla největší od roku 1992. Téměř všechny lety byly zrušeny na letištích v Hamburku, Drážďanech, Düsseldorfu, Lipsku, Mnichově, Norimberku a Frankfurtu nad Mohanem. V 7 ze 16 spolkových zemí nejezdila veřejná doprava. Stávka postihla Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Hesensko, Dolní Sasko, Porýní-Falc, Sasko a Severní Porýní-Vestfálsko.

(jb, TASS)