Home Zahraničí Dovoz ruských energií do Číny se téměř zdvojnásobil

Dovoz ruských energií do Číny se téměř zdvojnásobil

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Čína pokračuje v nákupech ruských energií. Od začátku války na Ukrajině se dovoz ruského zemního plynu, uhlí, ropy a ropných produktů do Číny zvýšil na téměř 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), před rokem přitom činil přibližně 35 mld. USD, uvedla agentura Bloomberg.

Zájem o ruské energie roste, i když širší dovoz do Číny v říjnu zeslábl. Zpomalení ekonomického růstu omezilo dodávky řady položek, od plynu po měď, nákupy ropy však byly světlým bodem, protože rafinerie reagovaly na výhled růstu vývozu pohonných hmot, když Peking odsouhlasil nejvyšší vývozní kvótu v letošním roce.

Dovoz ropy z Ruska stoupl minulý měsíc o 16 procent na 7,72 milionu tun. To byl druhý nejvyšší údaj, vyšší byl jen dovoz ze Saúdské Arábie. Prodej ruského zkapalněného zemního plynu se v říjnu zvýšil meziročně o více než polovinu na 756 000 tun, přestože Čína snížila celkové nákupy tohoto superchlazeného paliva o 34 %. Dovoz uhlí z Ruska stoupl o 26 % na 6,4 mil. tun. Z toho přibližně 2,4 mil. tun představovalo koksovatelné uhlí pro ocelářský průmysl, což je třikrát více než před rokem, i když o něco méně, než činil zářijový rekord.

Celkové nákupy ruské energie, včetně ropných produktů, minulý měsíc činily 7,7 mld. USD. Byly tak mírně nad zářijovou úrovní 7,6 mld. USD. Loni činily pouze 5,4 mld. USD.

Hodnotu dovozu částečně ovlivňuje vysoký růst světových cen energií. Čína však nakupuje z Ruska často s velkou slevou.

(ici, čtk)

Předchozí článekBlíží se konec Milostivého léta II, dlužníci mají na využití už jen pár dní
Další článekKrtek už se blíží

1 KOMENTÁŘ

  1. Ruské komunisty taky podporujeme, kdo říká, že ne? A taky ukrajinské komunisty, kteří jsou už od puče na majdanu brutálně utlačováni banderovskou diktaturou.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here