Home Zahraničí Dovoz z Číny do Německa výrazně vzrostl

Dovoz z Číny do Německa výrazně vzrostl

Na snímku z 11. července 2022 je zachycena scéna uvítacího ceremoniálu při příležitosti desetitisící jízdy nákladního vlaku China-Europe, který provozuje společnost China-Europe Railway Express (Čchung-čching), v německém Duisburgu. FOTO - Xinhua/Ren Pengfei

Podle zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnil Německý hospodářský institut (IW), je německá ekonomika závislá na Číně jako na dodavateli více než kdykoli předtím.

V loňském roce vzrostl obchodní deficit Německa s Čínou na více než 84 miliard eur (90,4 miliardy amerických dolarů), což je dvojnásobek objemu v roce 2021, uvedl institut.

Důvodem »výjimečného« růstu byl dovoz zboží z Číny, který se v roce 2022 meziročně zvýšil o více než 33 %. Pro srovnání, tempo růstu dovozu z Číny bylo o devět procent vyšší než celkové tempo růstu dovozu ze všech zemí dohromady.

Návštěvníci ochutnávají víno z východní oblasti čínského pohoří Chelan v hlavním dějišti veletrhu ProWein 2022 v německém Düsseldorfu, 15. května 2022. FOTO – Xinhua

»Silný nárůst v loňském roce je pravděpodobně známkou toho, že vývoj nesouvisí pouze s koronavirem, ale trvá již delší dobu,« uvedl Juergen Matthes, vedoucí výzkumného oddělení pro mezinárodní ekonomiku a ekonomický výhled v IW.

Přitom vývoz Německa do Číny vzrostl o tři procenta, zatímco vývoz do celého světa se zvýšil o 14 %. V důsledku toho Čína klesla z druhého na čtvrté místo v žebříčku nejdůležitějších exportních destinací Německa, uvedla IW. »Čínská ekonomika je příliš velká na to, aby se od ní bylo možné zcela oddělit. To nikdo nechce a nedává to smysl,« dodal Matthes.

Návštěvníci si prohlížejí německý stánek během Čínského mezinárodního veletrhu obchodu se službami 2021 (CIFTIS) v Pekingu, hlavním městě Číny, 5. září 2021. FOTO – Xinhua/Wang Tiancong

(Xinhua)