Home Zahraničí Dvojitý devátý festival a starší lidé v Číně

Dvojitý devátý festival a starší lidé v Číně

Festival dvojitého devátého neboli Chongyang, se slaví 9. den devátého měsíce čínského lunárního kalendáře – ten letos připadl podle evropského kalendáře na 4. října.

Pro Číňany je to již dlouho den, kdy projevují péči a lásku starším lidem. Je to také tradiční lidový svátek zaměřený na dobré zdraví a dlouhý život, při němž se konají různé slavnosti. Mnohé z oslav jsou zděděné z minulosti, včetně návštěvy starších lidí, obdivování chryzantém, pití chryzantémového vína nebo čaje, nošení chrpových větviček a výstupech na vyhlídky.

V rámci snahy o řešení stárnutí populace a lepší ochranu práv a zájmů starších lidí přijala Čína nový zákon, který stanoví, že rodinní příslušníci by měli své starší příbuzné pravidelně navštěvovat. Nařízení, které vstoupilo v platnost 1. července 2013, stanoví, že devátý den devátého lunárního měsíce je národním svátkem pro seniory.

Podle Národního statistického úřadu žilo v roce 2021 v Číně více než 200 milionů lidí ve věku 65 let a více, což představovalo 14,2 % celkové populace. Za posledních deset let se podíl osob ve věku 65 let a více v Číně zvýšil o více než pět procent.

Čína dosáhla za posledních 10 let mnoha úspěchů v oblasti služeb péče o seniory a čínský systém sociálního zabezpečení pro seniory se neustále zdokonaluje, aby zajistil seniorům klidný život, uvedl na zářijové tiskové konferenci Wang Haidong, ředitel odboru zdravotnictví pro stárnutí obyvatelstva Čínské národní zdravotní komise.

Na konci roku 2021 byla v Číně více než miliarda lidí pojištěna v rámci základního důchodového pojištění a 1,36 miliardy lidí bylo pojištěno v rámci zdravotního pojištění. »Do roku 2025 dosáhne pokrytí základním důchodovým pojištěním v zemi 95 %,« uvádí se ve zprávě ministerstva lidských zdrojů a sociálního zabezpečení z roku 2021.

Solidního pokroku bylo dosaženo při budování systému životních a zdravotních služeb pro seniory. V prvním čtvrtletí roku 2022 bylo v celé zemi zřízeno přibližně 360 000 zařízení a institucí péče o seniory, přičemž počet lůžek se od roku 2012 téměř zdvojnásobil na 8,13 milionu.

Do konce roku 2021 využívalo čínský příspěvek na péči o seniory přibližně 40 milionů starších osob a na sociální péči o seniory bylo v celé zemi vynaloženo 38,6 miliardy jüanů (6,0 miliardy USD) a na služby péče o seniory 14,5 miliardy (2,2 miliardy USD).

Čína bude v období 14. pětiletého plánu (2021-2025) neustále zlepšovat své sociální dávky a další programy sociální záchranné sítě, uvedlo ministerstvo lidských zdrojů a sociálního zabezpečení.

(pr)