Home Zahraničí ECB: Výhled na finanční stabilitu v eurozóně je nadále chatrný

ECB: Výhled na finanční stabilitu v eurozóně je nadále chatrný

Fotografie ze 7. července 2022 ukazuje sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. FOTO - Xinhua/Shan Weiyi

Kombinace restriktivnější měnové politiky a strnulé inflace bude nadále zatěžovat finanční stabilitu v eurozóně, uvedla Evropská centrální banka (ECB) ve zprávě, kterou zveřejnila ve středu.

Přehled finanční stability, který banka vydává dvakrát ročně, poukázal na to, že finanční trhy »zůstávají zranitelné vůči méně příznivým výsledkům růstu a inflace«.

Podle zprávy se banky v eurozóně, jejichž základní kapitál je »solidní«, ukázaly být odolné  vůči důsledkům krize bankovního sektoru ve Spojených státech. ECB však poznamenala, že události jako bankovní krize v USA »by mohly vést k přehodnocení výhledů ziskovosti a likvidity bank v eurozóně«, protože úrokové sazby se posouvají směrem vzhůru.

Ve zprávě se rovněž objevilo varování před vyšším možným výskytem »chaotických změn na finančních trzích« v době, kdy prudce rostou úvěrové náklady.

Lidé čekají před obchodním domem v první den zimních výprodejů v Paříži, Francie, 11. ledna 2023. FOTO – Xinhua/Gao Jing

Hospodářské vyhlídky firem v eurozóně jsou zastíněny rostoucími náklady. Počet bankrotů ve většině velkých ekonomik eurozóny zůstává nízký, ale začíná stoupat. »Zranitelnost podniků může být vyšší, než naznačují souhrnné údaje,« uvádí zpráva.

Přísnější podmínky v oblasti financí snížily tempo meziročního růstu úvěrů domácnostem, které v březnu zpomalilo na 2,8 %.

Průměrná úroková sazba úvěrů na bydlení v eurozóně v březnu prudce vzrostla na 3,4 %. Vzhledem k tomu, že vyšší úrokové sazby snižují dostupnost hypoték, trhy rezidenčních nemovitostí v některých zemích eurozóny ve druhé polovině roku 2022 výrazně ochladly a tento trend bude pokračovat i v roce 2023.

»Poskytování hypotečních úvěrů i ceny nemovitostí v prostředí vyšších úrokových sazeb výrazně zpomalily,« uvedla ECB.

Zákazníci nakupují v obchodě v Berlíně, Německo, 13. ledna 2023. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here