Home Zahraničí ECB zvyšuje úrokové sazby, přestávka v nedohlednu

ECB zvyšuje úrokové sazby, přestávka v nedohlednu

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová na tiskové konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem, 15. června 2023 . FOTO – Xinhua/ECB

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek již poosmé v řadě zvýšila základní úrokové sazby, čímž dala najevo své odhodlání snížit inflaci.

Bezprecedentní cyklus zpřísňování

Centrální banka se rozhodla zvýšit své hlavní úrokové sazby o 25 bazických bodů. Po této úpravě budou úrokové sazby pro hlavní refinanční operace stanoveny na 4 %, zatímco úrokové sazby pro mezní zápůjční facilitu (lombardní úvěr) a vkladovou facilitu budou zvýšeny na 4,25 %, resp. 3,5 %.

Je to již poosmé v řadě, kdy centrální banka zvýšila své klíčové úrokové sazby. Úroková sazba vkladové facility byla zvýšena na druhou nejvyšší úroveň v historii centrální banky a přiblížila se předchozímu maximu 3,75 % z října 2000.

Současný cyklus zvyšování úrokových sazeb je všeobecně považován za nejagresivnější v historii ECB, neboť všechny tři úrokové sazby se oproti stavu před rokem zvýšily o 400 bazických bodů.

Inflace je stále vysoká

»Inflace se snižuje, ale předpokládá se, že zůstane na příliš vysoké úrovni ještě dlouho,« uvedla ECB ve svém prohlášení. Rozhodnutí o zvýšení sazeb vychází z nejnovější prognózy inflace.

Chodci na obchodní ulici v Bruselu, Belgie, 3. ledna 2023. FOTO – Xinhua/Zheng Huansong

Přestože inflace v eurozóně klesla ze 7 % v dubnu na 6,1 % v květnu, poslední prognózy pracovníků ECB revidovaly výhled inflace směrem nahoru o 0,1 procentního bodu. Prognózy celkové inflace uvádějí průměrnou hodnotu 5,4 % v roce 2023, 3 % v roce 2024 a 2,2 % v roce 2025, jak bylo uvedeno v červnových prognózách.

»Ukazatele základních cenových tlaků zůstávají vysoké, i když některé z nich vykazují nejisté známky zmírnění,« uvádí se v prohlášení ECB.

Předpokládá se, že jádrová inflace, která je definována jako inflace bez energií a potravin, bude v roce 2023 činit 5,1 %, v roce 2024 3 % a v roce 2025 2,23 %.

ECB má za úkol udržovat inflaci ve střednědobém horizontu na úrovni kolem 2 %.

Další zvyšování sazeb v dohledu

Na tiskové konferenci po zasedání Rady guvernérů prezidentka ECB Christine Lagardeová zopakovala svůj předchozí postoj, že centrální banka má »před sebou ještě mnoho práce«.

Lidé stojí před skulpturou eura ve Frankfurtu nad Mohanem, 22. srpna 2022. FOTO – Xinhua/Shan Weiyi

Podle Carstena Brzeskiho, vedoucího globálního oddělení makroekonomiky výzkumného institutu ING Think, ECB revizí výhledu inflace otevřela dveře pro další zvyšování sazeb.

Lagardeová uvedla, že ECB pravděpodobně v červenci opět zvýší sazby. »ECB o případné pauze ve svém cyklu zvyšování sazeb ani neuvažovala«.

»V praxi ECB nezmění svůj postoj ke zpřísňování, dokud jádrová inflace nevykáže jasné známky obratu,« uvedl Brzeski ve svém komentáři.
(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here