Home Zahraničí ECOWAS prý není dostatečně připraveno na vyslání vojáků do Nigeru

ECOWAS prý není dostatečně připraveno na vyslání vojáků do Nigeru

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) zatím není dostatečně připraveno použít proti povstalcům v Nigeru vojenskou sílu. Informoval o tom v neděli list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na vysokého vojenského důstojníka jedné z členských zemí sdružení.

Po mimořádném summitu 30. července dalo ECOWAS povstalcům týden na to, aby vrátili moc prezidentu Mohamedu Bazoumovi, jinak pohrozilo »použitím síly«. Lhůta vypršela v neděli, ale deník poukazuje na to, že se společenství nepokusilo do Nigeru přivést vojáky. »V současné době potřebujeme posílit naše jednotky, než se zúčastníme takovýchto bojových akcí,« citoval WSJ jednoho z vojenských důstojníků. »Úspěch jakékoli vojenské akce závisí na dobré přípravě.«

Již dříve nigerijský prezident Bola Tinubu požádal Senát, aby souhlasil s nasazením vládních sil pro případnou vojenskou operaci v rámci ECOWAS proti povstalcům v Nigeru.

Na mimořádném zasedání představitelé ECOWAS požadovali, aby pučisté, kteří se chopili moci, okamžitě propustili Bazouma, vrátili mu prezidentské pravomoci a obnovili v zemi ústavní pořádek. Společenství dalo nigerské armádě týden na splnění těchto podmínek. Pohrozilo, že proti povstalcům přijme »všechna opatření nezbytná k obnovení ústavního pořádku v Nigeru«, a nevyloučilo možnost »použití síly«. Vojenští velitelé ECOWAS 4. srpna oznámili, že na svém mimořádném zasedání vypracovali pohotovostní plán zásahu v Nigeru. Komisař ECOWAS pro mír a bezpečnost Abdel-Fatau Musah však zdůraznil, že konečné rozhodnutí o dalším postupu přijmou vedoucí představitelé společenství.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here