Home Zahraničí Ekoaktivisté na protest proti plynárenské konferenci obarvili vídeňské fontány na zeleno

Ekoaktivisté na protest proti plynárenské konferenci obarvili vídeňské fontány na zeleno

FOTO - Twitter

Aktivisté ekologické organizace Extinction Rebellion obarvili vodu v šesti fontánách v centru Vídně zelenou barvou na protest proti Evropské plynárenské konferenci, která se ve městě koná. Uvádí se to ve zprávě zveřejněné ve středu na twitterové stránce rakouské pobočky hnutí.

»Přes noc jsme na protest proti greenwashingu plynárenského průmyslu obarvili 6 fontán ve Vídni na zeleno. Zločinecký průmysl fosilních paliv spaluje naši společnou budoucnost pro svůj vlastní zisk, ale my je nenecháme jen tak vyváznout,« uvedla Extinction Rebellion v prohlášení.

Jeden z obrázků v prohlášení aktivistů ukazuje obarvenou vodu ve fontáně na náměstí Schwarzenbergplatz v centrální části rakouské metropole. Při předchozích akcích radikální ekologové používali k obarvení vody na zeleno enzym uranin (fluorescein sodný), který je považován za neškodný pro člověka i životní prostředí.

Letošní Evropská konference o plynu se koná ve Vídni od 27. do 29. března. Účastní se jí zástupci energetického sektoru evropských zemí. Akce se zaměřuje na zlepšení dodávek zkapalněného zemního plynu do starého světa a na rozvoj vodíkové energetiky.

Energetická konference vyvolala protesty ekologických aktivistů. Ti předtím zablokovali terminál vídeňského letiště, který se specializuje na příjem soukromých letadel, a natřeli vodu dunajského kanálu v centru města na zeleno. Pokusy protestujících zablokovat v pondělí ráno příjezdové cesty k místu konání skončily střety s policií. V úterý se ekologům podařilo zablokovat silnici a koleje vedoucí k rafinerii Schwechat, jediné rakouské ropné rafinerii energetického koncernu OMV.

(jb, TASS)