Home Zahraničí El Mundo: Španělsko nakoupí do konce roku rekordní množství plynu z Ruska

El Mundo: Španělsko nakoupí do konce roku rekordní množství plynu z Ruska

Očekává se, že objem dodávek ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) do Španělska dosáhne do konce roku 2023 rekordní úrovně. Informuje o tom deník El Mundo.

Podle jejích informací se Rusko v roce 2018 podílelo na celkovém objemu plynu dodávaného do království pouze 2,4 %. Podle energetické společnosti Enagas bylo Rusko v období od ledna do října 2023 třetím největším dodavatelem LNG do Španělska a závislost na Rusku jako vývozci se během pěti let šestinásobně zvýšila.

Podle dostupných údajů království údajně letos nakoupilo od Ruska ekvivalent 60 770 GWh LNG, zatímco ve stejném období roku 2022 to bylo 42 453 GWh, což představuje nárůst o přibližně 43 %. Publikace připomíná, že Španělsko má šest závodů na zpětné zplynování. Kromě toho byl v roce 2021 kvůli diplomatickému napětí mezi Alžírskem a Marokem uzavřen plynovod Maghreb-Evropa, kterým bylo palivo do Španělska dodáváno.

Již dříve ruské velvyslanectví v Madridu sdělilo agentuře TASS, že pro Španělsko je ekonomicky nevýhodné opustit rozsáhlou dlouhodobou smlouvu mezi společností Novatek a španělskou společností Naturgy, která platí od roku 2018 a podle níž je cena plynu nižší než tržní kotace.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here