Home Zahraničí Emisí oxidu uhličitého loni přibylo, avšak míň, než se čekalo

Emisí oxidu uhličitého loni přibylo, avšak míň, než se čekalo

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Světové emise oxidu uhličitého (CO2) z výroby energie dosáhly loni nového rekordu, nárůst je nicméně menší, než odborníci očekávali. Uvedla to dnes ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

»V roce 2022 vzrostly celosvětové emise CO2 související s energetikou o 0,9 %, tj. o 321 milionů tun, a dosáhly tak nového maxima více než 36,8 miliardy tun. Po dvou letech mimořádných výkyvů ve spotřebě energie a emisích, částečně způsobených pandemií, byl loňský nárůst mnohem pomalejší než v roce 2021, kdy činil více než šest procent,« uvedla IEA.

Největší nárůst vykázaly asijské země, a to v průměru o 4,2 %, přičemž většina tohoto nárůstu pochází z uhlí. Výjimkou byla Čína, kde odborníci nezjistili velkou změnu emisí. V USA došlo k nárůstu o 0,8 %, a to především díky zemnímu plynu, zatímco v Evropské unii emise CO2 poklesly o 2,5 % v důsledku mírnější zimy a nižšího než očekávaného využití uhlí pro vytápění a výrobu elektřiny. Poprvé se také v EU vyrobilo více elektřiny z větrné a solární energie než z plynu nebo jaderné energie.

Z 321 mil. tun přibylých globálních emisí připadá 60 mil. tun na »poptávku po vytápění a chlazení v extrémním počasí« a dalších 55 mil. tun na odstavení řady reaktorů jaderných elektráren kvůli údržbě nebo opravám. Experti agentury zároveň poznamenávají, že nárůst emisí »byl méně významný, než se očekávalo«. Podle IEA je to způsobeno masivním přechodem na obnovitelné zdroje energie a dopravu na elektrický pohon, díky čemuž se zabránilo dalšímu nárůstu emisí CO2 o 550 mil. tun. »Bez zvýšeného využívání čisté energie by roční nárůst emisí spojených s energií činil třetinu celkového objemu,« tvrdí IEA ve své zprávě.

(ici, TASS)