Home Zahraničí Erdogan vyměnil všechny klíčové ministry v turecké vládě

Erdogan vyměnil všechny klíčové ministry v turecké vládě

FOTO - pixabay

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který včera v parlamentu složil přísahu a ujal se úřadu prezidenta na další pětileté funkční období, obměnil téměř celou vládu včetně šéfů klíčových resortů.

Hakan Fidan, který od května 2010 vedl tureckou Národní zpravodajskou organizaci (MIT), se stal šéfem ministerstva zahraničí. Ministerstvo národní obrany nyní povede generál Yasar Guler, který byl náčelníkem generálního štábu. V čele ministerstva vnitra bude stát istanbulský guvernér Ali Yerlikaya, který je od roku 2018 guvernérem istanbulské provincie a dříve vedl provincii Gaziantep. Mehmet Simsek byl přizván k řešení obtížné situace v ekonomice země jako ministr financí. Tento post zastával již v letech 2009-2015. Alparslan Bayraktar, bývalý náměstek ministra energetiky, povede ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů.

Jak Erdogan dříve slíbil, počet viceprezidentů nezvýšil s tím, že »jeden náměstek stačí«, ale nahradil Fuata Oktaye. Novým viceprezidentem bude Cevdet Yilmaz, bývalý člen vlády. Dva ze 17 ministrů – ministr zdravotnictví Fahrettin Koca a ministr kultury a cestovního ruchu Mehmet Nuri Ersoy – zůstali ve svých funkcích.

Ostatní ministři

V čele tureckého ministerstva spravedlnosti stane 51letý Yilmaz Tunc. Osman Ashkin Bak povede ministerstvo mládeže a sportu. Ministrem obchodu byl jmenován Omer Bolat. Abdulkadir Uraloglu povede ministerstvo dopravy a infrastruktury.

Turecké ministerstvo životního prostředí, urbanizace a změny klimatu povede Mehmet Ozhaseki. Novým ministrem pro rodinu a sociální služby bude Mahinur Ozdemir Goktas. Ministerstvo práce a sociálního zabezpečení povede Vedat Isikhan. Yusuf Tekin, který dosud zastával funkci náměstka ministra, bude povýšen a stane se novým ministrem národního vzdělávání v Turecku. Do čela ministerstva průmyslu a technologií byl jmenován Mehmet Fatih Kacir. Ministrem zemědělství a lesnictví bude Ibrahim Yumakli.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here