Home Zahraničí Erdoganův náskok před Kılıçdaroğluem v tureckých prezidentských volbách bude činit nejméně 5...

Erdoganův náskok před Kılıçdaroğluem v tureckých prezidentských volbách bude činit nejméně 5 %

FOTO - pixabay

Turecký prezident Tayyip Erdogan ve druhém kole tureckých prezidentských voleb, které se bude konat v neděli 28. května, porazí vůdce opozice Kemala Kılıçdaroğlua s náskokem nejméně 5 %. Svědčí o tom výsledky většiny průzkumů veřejného mínění, které byly v zemi provedeny v předvečer hlasování.

Podle průzkumu Ozdemir je Erdogan připraven získat podporu 53,94 % voličů, zatímco Kılıçdaroğlu 46,06 %. Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Ivem ukázal, že 53,8 % voličů hodlá hlasovat pro současného prezidenta a 46,2 % pro jeho soupeře. Konda očekává 52,7 % Erdogana, 47,3 % Kılıçdaroğlua a Areda 52,4 % pro stávajícího tureckého vůdce a 47,6 % pro jeho soupeře. Průzkumy zveřejněné na účtech společností na sociálních sítích vycházejí z rozložení hlasů nerozhodnutých voličů, což je asi 10 % voličů.

Jedním z mála průzkumů předpovídajících volební vítězství opozičního lídra je průzkum společnosti ORS, který v sobotu zveřejnil portál Gazeta Duvar. Podle něj získá Kılıçdaroğlu 28. května 48,1 % hlasů, zatímco Erdogan 46,7 %. Zároveň je údajně 5,2 % voličů stále nerozhodnutých. Po zveřejnění průzkumu společnost informovala o hackerském útoku na své webové stránky. »Nyní jsme zaznamenali přibližně 1 milion žádostí o návštěvu webových stránek. Došlo také k útoku DDoS,« uvedla společnost na Twitteru.

Volební kampaň v Turecku se zastaví v sobotu v 18 hodin místního času (shoduje se s moskevským časem) a do půlnoci nastane den ticha. Hlasování začne v neděli v 8.00 a skončí v 17.00. Předběžné výsledky by měly být známy večer téhož dne.

Dne 19. května oznámila turecká Vyšší volební komise výsledky prvního kola prezidentských voleb v zemi. Podle těchto údajů Erdogana podpořilo 49,52 % voličů, zatímco Kılıçdaroğlua 44,88 %. Ve druhém kole zvítězí kandidát, který získá většinu hlasů.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here