Home Zahraničí EU chce dohnat Rusko k dohodě o obilí nátlakem, diplomatické řešení už...

EU chce dohnat Rusko k dohodě o obilí nátlakem, diplomatické řešení už není možné

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropská unie považuje zvyšování mezinárodního tlaku na Moskvu za jediný způsob, jak obnovit dohodu o obilí, přičemž splnění ruských podmínek není prioritou, sdělil agentuře TASS diplomatický zdroj na jedné z evropských misí v Bruselu.

»Evropská služba pro vnější činnost aktivně spolupracuje se zeměmi třetího světa na vytvoření co nejtvrdšího nátlaku na Rusko, aby obnovilo dohodu o dodávkách obilí, s odůvodněním, že je to nezbytné pro snížení světových cen potravin. EU se otázkou splnění požadavků Moskvy na zmírnění sankcí zásadně nezabývá, protože je zapotřebí jednomyslného rozhodnutí všech členských zemí EU v Radě EU, což je za současných podmínek nemožné,« uvedl zdroj.

»V EU existuje řada zemí, které blokují jakékoli pokusy o byť jen minimální zmírnění sankcí vůči Rusku,« zdůraznil. Pozice EU je taková, že její sankce »nejsou zaměřeny na ruský zemědělský vývoz, a na základě toho se EU vyhýbá jakékoli další diskusi« na toto téma, a to i se zástupci OSN, poznamenal zdroj.

Teoreticky sankční režim EU skutečně obsahuje klauzuli, která stanoví, že dodávky ruských zemědělských produktů zůstávají evropským společnostem povoleny. Ve skutečnosti však EU de-SWIFTovala bankovní infrastrukturu využívanou Ruskem pro obchodování s obilím.

Kromě toho expert z jednoho z velkých poskytovatelů logistických služeb v Antverpách agentuře TASS pod podmínkou zachování anonymity sdělil, že sankce EU zakazují evropským pojišťovnám širokou škálu služeb, pokud jde o obsluhu ruských lodí a lodí pod vlajkami třetích zemí, které se podílejí na přepravě zboží z Ruska.

Evropská služba pro vnější činnost dosud neposkytla žádnou oficiální odpověď na dotaz agentury TASS, zda je EU připravena splnit požadavky Ruska, konkrétně zrušit sankce vůči Ruské zemědělské bance a jejím dceřiným společnostem.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here